CZ SK

Rady k chovu ježků.

59 položek

Co budete pro chov ježků potřebovat v bytě?

Box plastový např. Ferplast, Duna Multi, nebo také např. z Ikey či Hornbachu (ježci nesmí mít průvan, proto je klasická klec nevhodná - navíc, ježci rádi lezou po mřížích - mohou se zranit!). Důležitá je velikost boxu, min. volíme 70 cm délku, větší box (90 či 120 cm délka) bude samozřejmě pro ježka pohodlnější a vhodnější. Ježek má mít dostačný prostor k pohybu. Ježci mají rádi teplo, box umístěte ve vhodně vytopené místnosti. Ideální je stálá teplota mezi 20-26 °C. 

box    

Ježka je samořejmě potřeba nechávat pravidelně proběhnout po bytě. Ideálně vždy pod dozorem. Ježkovi rovněž můžete snadno připravit probíhačku mimo klec, použijeme na to ohrádku, kam ježkovi dáme deku nebo kobereček, ideálně střižený na míru rozměrů ohrádky. Pokud máte podlahové vytápění, určitě dejte ohrádku na ni, ježek si bude velmi libovat. Pozor na únik ježka z ohrádky, pokud použijete tu nízkou! Do ohrádky nezapomeňte záchůdek, mističku na vodu a na krmení. Ježci si v těchto místech mohou i krásně hrát, takže nezapomeneme ani na hračky. 

ohrádka

 

Mistička (výborná je ta na obrázku - s mírně zahnutým okrajem dovnitř - červy pak neutečou ven a krmení nevypadává okolo misky) - pořiďte rovnou misky dvě -  na krmení a na vodu, nebo můžete zkusit používat na vodu napáječku (miska je ale vhodnější, z důvodu, aby si ježek o kovovou trubičku nepoškodil jeho citlivý chrup). Také hodně ježků napáječku odmítá a preferuje mističku. 

  

Krmení - výběru krmení doporučujeme věnovat velkou pozornost, při výběru záleží na tom, zda se jedná o ježka žijícího ve volné přírodě nebo zda o domácího mazlíčka, nejčastěji ježka bělobřichého. Pro zdraví ježka volíme pouze osvědčené druhy krmiv, s vysokým posílem masa.

Potrava ježků by měla obsahovat maximum bílkovin a vlákniny.

Ježčí jídelníček (granule, kapsičky a paštiky - viz níže) zpestřujeme i živými moučnými červy, cvrčky, sarančaty, šváby, zophobasi apod. Protože ježek je hmyzožravec, nesmíme na tuto složku potravy zapomenout.  Nikdy nepodáváme volně žijící hmyz, z důvodu možné kontaminace. Pokud nemáme červy čerstvé, můžeme používat červy sušený, na výběr jsou i cvrčci, luční koníci, bourec morušový. 

Suchá krmiva určená pro ježky (JR Farm, Vitakraft, Spike´s - třetí značka je mimořádně doporučována), vhodné jsou rovněž kočičí granule nejlepší jsou kotěcí :)))  (zn. Sanabelle, Calibra, Royal Canin, Purina Cat Chow - které vlhčíme, abychom předešli nadměrnému obrušování zoubků ježka), kočiččí kapsičky a konzervy - mohou být podané i jako doplněk, opět volíme osvědčené druhy viz výše a po mírném ohřátí podáváme samotné kousky masa - šťávu slijeme (zbytečně vyšší riziko průjmu u ježka). Ježkům nepodáváme granule ani kapsičky s rybím masem. Granule a kapsičky pro psy nepodáváme kvůli nižšímu obsahu bílkovin ve srovnání s kočičími.

Pozastavme se ještě u krmení Spike´s - které má v nabídce vlhčené granule pro ježky - to je výhodné, protože ježkovi se neobrušuje jeho citlivý chrup. Sušené granule Vámi vybrané značky vždy podávejte navlhčené!!!! 

             

 

Co ježkům naopak nikdy nepodáváme:

Naopak bychom se měli zcela vyvarovat přídavku soli, mléku, mléčným výrobkům, rybímu masu a zvolit co možná nejmenší přísun tuků. Nevhodné pro ježky jsou ořechy, citrusové plody, avokádo, cibule, česnek, syrová mrkev, zelí, brokolice, celer, petržel, rozinky a hrozny, sušené ovoce, čokoláda, cukrovinky, zcela nevhodné je syrové vejce, syrové maso, jakékoli uzeniny, smažené jídlo, nikdy nepodáváme hmyz a žížaly chycené ve volné přírodě nebo na zahradě. 

Pochoutky - sušený krmný hmyz - podáváme malé množství denně (cvrčky, moučné červi, krevety, gammarus), sušené kuřecí plátky masa (balení pro kočky - opět jen doplněk!), vařené kuřecí nebo krocaní maso - drobně pokrájené (hovězí a vepřové opravdu jen minimálně), vařené vajíčko, ovoce - dobře omyté, pokojové teploty, ježek si sám vybere, co mu bude chutnat

  

Nezapomeneme, že v rámci zdravé výživy ježek potřebuje doplňovat minerály, ty je třeba ježkům pravidelně dodávat, zejména to platí pro vápník ve formě doplňků stravy (sypký prášek zn. Trixie či Nutri Mix) a zejména pak podávat častěji v určitých životních obdobích - např. během březosti. K doplnění vápníku je vhodná i sépiová kost, která slouží zároveň i jako hračka. Nesmíme ji ale ježkovi nechat dlouho, je dost slaná a zatěžovala by mu ledviny.

 

    

 

Útulný pelíšek - pelíšek je pro ježka velmi důležitý. Ježek má rád teplé a klidné místo na spánek. Hodí se např. dřevěný domeček, do něj měkká deka, či jiný měkkoučký a hřejivý materiál - např. pelíšek z peršanu - v sortimentu máme oblíbené papuče, kam si ježek snadno a rád zaleze a ocení teplo ze všech stran. Papučky se dobře perou na 30 °C a drží tvar. Ježek je velký spáč, klidně prospí celý den a někdy i půlku noci, takže pelíšek patří určitě mezi první body výbavy. Když ježek spí, zbytečně ho nerušíme! Naopak, v době, kdy je aktivní se mu snažíme zajistit dostatek zábavy a podnětů. K tomu nám slouží hračky. 

Vedle oblíbených papuček, které jsou velmi teplé a příjemné, našemu ježkovi dopřejeme i různé přístřešky a tunely, které jsou z přírodních materiálů a tudiž jsou i dostatečně bezpečné. Nepoužíváme výrobky z dřevotřísky, z které se uvolňují škodlivé formaldehydy. 

 tuneltunel

Hračky - ježek si rád hraje, výbornou zábavou pro ježka je např. míček na pamlsky, ze kterého se mu sypou dobrůtky (výběr dobrůtek viz výše), dále kulaté míčky, plyšoví ježci apod.

   

ježek

Nezapomeneme, že ježek potřebuje dostatek pohybu. Aby ježek byl v dobré kondici, je dobrý kolotoč, kvůli zdravé páteři volíme ty větší a kvalitní! Rozhodně nedávejte malé kolotoče!!! Nikdy nedávejte ježkovi kolotoč s příčkami, vždy jen s pletivem! Předejdete velmi nepříjemným a bolestivým úrazům. Někteří chovatelé spíše než kolotoč používají létající talíře, opět dostatečně velké, ježci jsou schopni neuvěřitelných výkonů a velmi je ocení! Co ale určitě nedoporučuji, je joggingová koule, do které ježka zavřete a on v ní běhá po bytě. Je to příliš nebezpečné, hrozí pády, bouračky a zbytečné úrazy! 

  letajici talir

Spousta ježků má rádo koupání v písku pro činčily. Proto můžete i Vašemu ježkovi zkusit pořídit koupaliště s pískem (použijeme některou z toaletek pro kočky, činčily či králíčky (ne s příliš vysokým okrajem) a volíme písek pro činčilky. Ježek si v něm rád pohraje. Bohužel do něj často i čůrá, takže jej musíme pravidelně měnit a dobře čistit.

Aby měl ježek co nejvíc pohybu, můžeme mu měnit herní prvky a vybavení, dobré jsou i dřevěné mosty, které snadno vytvarujete a další skrýše vyrobené z trávy a dalších přírodních materiálů. Službu udělají i krabice z kartonu, dlouho ale nevydrží.

Ježek bělobřichý je přátelský a dá se snadno ochočit. Užijete s ním spoustu zábavy!!! 

 

 

Podestýlka, čistota a hygiena - velmi důležitý bod péče o ježka - počítejte s tím, že je třeba ubikaci ježka pravidelně čistit, každý den vybírat nečistoty a exkrementy a cca jednou za 4-6 dnů důkladně vyčistit. Pro ježky je výborná podestýlka Best pur papírová podestýlka - jedná se o lisovanou celulózu, výborně saje a pohlcuje zápach. Dobrý je i Asan. Event. můžeme zvolit hobliny ale ty se příliš nedoporučují, ani dřevěné pelety - ty můžeme dát na dno ubikace a přes ně asanú. Lopatka nám pomůže při každodenním čistění, dobrým pomocníkem je také Kafig Rain nebo jiný čistící prostředek, dobře mohou posloužit i odstraňovače zápachu, když se stane nějaká nehoda...

          

 

 

Stříhání drápků

Ježek má na předních packách pět drápků, na zadních čtyři. Drápy se musejí pravidelně zkracovat. Doporučujeme kleště pro morčata. Stříhání drápků si nechte předvézt na veterině, ideální je stříhat drápky ve dvou - jeden drží, druhý zkracuje....

 

Převážení ježka

Ježka zbytečně nepřevážíme. Na nezbytný trasport můžeme použít klasické přepravky plastové, vhodné velikosti (zhruba na morčata až králíky), dobré jsou i speciální transportní tašky, které jsou velmi útulné, mají síťku, takže ježek je v bezpečí. Pozor dáváme, aby ježek nebyl vystavený průvanu, dáme mu do přepravky dečku či pelíšek....

  

Nově vydaná kniha! 

ježek

Velmi pěkně zpracovaná kniha, 80 stran poutavého textu a praktických rad. Ocení každý chovatel a milovník ježků. Autorka se už více než 40 let věnuje odchovu ježků a jejich biologii, rady od ní proto jsou, jak už je z výčtu patrné, přímo od pramene, neocenitelné a srozumitelné. Kniha je navíc plná informativních fotografií, které vám hodně napoví.

Chcete získat více informací?

Přečtěte si náš velký článek na téma JEŽCI A JEJICH CHOV

 

 

Veterinální ordinace se specializací na nemoci ježků:

VETERINÁRNÍ KLINIKA MyVet,s.r.o.
MVDr. I. Langová
Budějovická 81
252 42 Jesenice
tel: 241 931 765, 604 451 977, e-mail: info@veterinarni-klinika.com


Fakulta veterinárního lékařství VFU Brno
612 42, Brno, Palackého 1/3
tel.: 541 562 368
Po-Pá 8:00-12:00 13:00-15:00
MVDr. Jekl, Hauptman

 

Záchraná stanice pro zraněné živočichy v Pátku  - adoptujte zachráněného ježka!!! 

Nalezli jste zraněné, opuštěné, do jámy zapadlé mládě ježka? I Vy sami se o něj můžete postarat, správně ho nakrmit a zaopatřit! Pokud se potřebujete poradit, doporučuji kontaktovat záchrannou stanici v Pátku, kde Vám poskytnou hlavní informace.

Toto je jedno z mála míst, kde zraněným a opuštěným ježkům poskytnou profesionální péči včetně veterinárního ošetření.

V záchranné stanici můžete rovněž přispět na léčbu zraněných ježků, můžete nějaké zvíře adoptovat! Pomůžete tak ježkům, kterých v přírodě stále ubývá. 

Více o ježcích zachráněných z přírody najdete např. na: http://www.zachranazivocichu.cz/

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Pátku - nedaleko Poděbrad

ježek-pomoc

Každý dárce obdrží certifikát o adopci v podobě fotografie adoptovaného živočicha a jeho jméno bude uvedeno na štítku na voliéře. Adoptovat je možné kteréhokoliv živočicha uvedeného v seznamu, jenž se nachází ve stanici. Po předchozí domluvě může dárce svého svěřence kdykoliv navštívit ve stanici. První dárci mají možnost adoptovaného živočicha pojmenovat. POMOZTE DOBRÉ VĚCI! 
 

www.1teddy.cz - Obchod pro ježky. Potřeby pro ježky bělobřiché! Krmiva, hračky, bydlení pro ježky. Výbava pro ježky. Jak se o ježka správně starat? Široký sortiment pro ježky bělobřiché, zakrslé teddy, morčata, činčily, pískomily.

Zobrazit:

KONTAKT

Zákaznický servis:
E-mail: fajnjezek@seznam.cz, johana14@seznam.cz
Tel: 777 141 243

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, zakrslé králíky, morčata, činčily, ježky a další mazlíčky! Kompletní sortiment pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info