CZ SK

Rady k chovu ježků.

11 položek

Co budete pro chov ježků potřebovat v bytě?

Čím začít? 

Box plastový - nejpraktičtější varianta ubytování. Ježci nesmí mít průvan, proto je klasická klec nevhodná. Ježci jsou velmi pohybliví a měli by mít dostatečně velkou ubikaci vybavenou možnostmi pro hru, zábavu a odpočinek! V opačném případě ježka vystavuje stresu z nedostatečného prostoru, ježek leniví a hrozí obezita, která s sebou přináší řadu možných zdravotních problémů. Minimální velikost, která se dá považovat za udržovatelnou a zároveň se do ní dá umístit téměř všechno základní vybavení je 100 x 40 cm. Tuto velikost považujte za minimální vhodnou, pokud můžete, určitě svému ježkovi pořiďte box ještě větší (délka 120 cm apod).

box    

Ježka je samořejmě potřeba nechávat pravidelně proběhnout po bytě. Ideálně vždy pod dozorem. Ježkovi rovněž můžete snadno připravit probíhačku mimo klec, použijeme na to ohrádku, kam ježkovi dáme deku nebo kobereček, ideálně střižený na míru rozměrů ohrádky. Pokud máte podlahové vytápění, určitě dejte ohrádku na ni, ježek si bude velmi libovat. Pozor na únik ježka z ohrádky, pokud použijete tu nízkou a dáte do ní nějaký domeček! Do ohrádky nezapomeňte umístit záchůdek, mističku na vodu a na krmení. Ježci si v těchto místech mohou i krásně hrát, takže nezapomeneme ani na hračky. Vhodné je také ježčí koupaliště, info najdete níže. 

ohrádka

 

Mistička musí být dostatečně těžká a musí mít správný tvar (výborná je ta na obrázku - s mírně zahnutým okrajem dovnitř - červy pak neutečou ven a krmení nevypadává okolo misky) - pořiďte rovnou misky dvě -  na krmení a na vodu. Nebo můžete zkusit niplovou napáječku (je to typ napáječky, který je vhodný pro ježky - určitě nekupujte nikdy napáječku kulaté s kuličkou - ty jsou vhodné pro morčata a králíky - ne pro ježky - ježek si s napáječku hraje, snadno ji celou vypustí, co je ale horší, že při hraní se mu v kovové trubičce může zachytit zoubek, který si pak v panice se vyprostit vylomí - ježkům zoubky nedorůstají a je potřeba je chránit. Takže pokud napáječka, tak niplová - voda v ní vydrží dlouho čerstvá - i tak ale jednou denně vodu měníme za čerstvou. Miska je někdy vhodnější, jsou ježci, kteří ji výrazně preferují.  

  ježek

Krmení - výběru krmení doporučujeme věnovat velkou pozornost, při výběru záleží na tom, zda se jedná o ježka žijícího ve volné přírodě nebo zda o domácího mazlíčka, nejčastěji ježka bělobřichého. Pro zdraví ježka volíme pouze osvědčené druhy krmiv, s vysokým posílem masa. Potrava ježků by měla obsahovat maximum bílkovin a vlákniny.

Krmení - výběru krmení doporučujeme měnovat velkou pozornost, pro zdraví ježka volíme pouze osvědčené druhy krmiv, s vysokým posílem masa. Maximum bílkovin a vlákniny nahradíme za 30-35 % proteinů a 10-15 % vlákniny s tím, že ježek není schopen vlákninu získat z rostlinných zdrojů a nahrazuje ji trávením chitinových schránek hmyzu. Proto je pro ježky živý hmyz velmi důležitý a nelze jej nahradit žádnou jinou složkou potravy.

Ježkovi podáváme:

a) živý hmyz - moučné červy apod.

b) suchá krmiva pro ježky (nejlépe Spike´s vlhčené, nebo Brambles, JR Farm, Vitakraft). Případně je možné podat suché kočičí granule (Sanabelle, Royal Canin, Purina, JR Farm), pro dlouhodobé podávání však příliš vhodné nejsou pro vyšší tučnost, než která je pro ježka vhodná a při velmi dlouhém podávání pak může dojít např. ke steatóze jater - proto proto rovněž není vhodné ježka nikdy překrmovat.

Suchá krmiva určená pro ježky (BramblesJR Farm, Vitakraft, Spike´s - první a třetí značka je mimořádně doporučována - z řady Spike´s určitě pak vlhčené granule), vhodné jsou rovněž kočičí granule nejlepší jsou kotěcí :)))  (zn. Sanabelle, Calibra, Royal Canin, Purina Cat Chow - které vlhčíme, abychom předešli nadměrnému obrušování zoubků ježka), kočiččí kapsičky a konzervy - mohou být podané i jako doplněk, opět volíme osvědčené druhy viz výše a po mírném ohřátí podáváme samotné kousky masa - šťávu slijeme (zbytečně vyšší riziko průjmu u ježka). Ježkům nepodáváme granule ani kapsičky s rybím masem. Granule a kapsičky pro psy nepodáváme kvůli nižšímu obsahu bílkovin ve srovnání s kočičími.

Pozastavme se ještě u krmení Spike´s - které má v nabídce vlhčené granule pro ježky - to je výhodné, protože ježkovi se neobrušuje jeho citlivý chrup. Sušené granule Vámi vybrané značky, zejména pokud jsou trošku větší podávejte navlhčené - ale brzy odstraňte nesnědené, snadno dochází ke znehodnocení krmiva!!!! 

             

 

Co ježkům naopak nikdy nepodáváme:

Naopak bychom se měli zcela vyvarovat přídavku soli, mléku, mléčným výrobkům, rybímu masu a zvolit co možná nejmenší přísun tuků. Nevhodné pro ježky jsou ořechy, citrusové plody, avokádo, cibule, česnek, syrová mrkev, zelí, brokolice, celer, petržel, rozinky a hrozny, sušené ovoce, čokoláda, cukrovinky, zcela nevhodné je syrové vejce, syrové maso, jakékoli uzeniny, smažené jídlo, nikdy nepodáváme hmyz a žížaly chycené ve volné přírodě nebo na zahradě. 

Pamlsky - pochoutky pro ježky - pro ježky je pochoutkou sušený krmný hmyz - podáváme malé množství denně (cvrčky, moučné červy, krevety, gammarus), sušené kuřecí plátky masa (balení pro kočky - ne pro psy a opět jen jako doplněk!), vařené kuřecí nebo krocaní maso - drobně pokrájené (hovězí a vepřové jen minimálně), vařené vajíčko, ovoce - dobře omyté, pokojové teploty, ježek si sám vybere, co mu bude chutnat. 

  

Nezapomeneme, že v rámci zdravé výživy ježek potřebuje doplňovat minerály, ty je třeba ježkům pravidelně dodávat, zejména to platí pro vápník ve formě doplňků stravy (sypký prášek zn. Trixie či Nutri Mix) a zejména pak podávat častěji v určitých životních obdobích - např. během březosti, během kojení a ve stáří. K doplnění vápníku někteří chovatelé používají i sépiovou kost, kterou však njesmíme ježkovi nechat dlouho, je dost slaná a zatěžovala by mu ledviny. Proto ji podáváme pouze občas a upřednostníme doplnění vápníku speciálními sypkými přípravky - ideálně i s vitamínem D - dobrý je již zmíněný Nutri Mix. 

 

    

 

Útulný pelíšek - teploučká papuče či tulipytlík je pro ježka velmi důležitý. Pořiďte si jich několik - budete je střídat tak, aby ježek měl stále jednu k dispozici. Využijete ji také při transportu ježka. Ježek má rád teplé a klidné místo na spánek, do kterého se jakoby zahrabe. Pelíšek můžete vložit do dřevěného domečku či domečku ze sena. Ježkovi je přístřešek příjemný a dobře se mu v něm spí. Vhodná je i měkká deka, či jiný měkkoučký a hřejivý materiál - např. pelíšek z peršanu - v sortimentu máme oblíbené papuče, kam si ježek snadno a rád zaleze a ocení teplo ze všech stran. Papučky se dobře perou na 30 °C a drží tvar. Ježek je velký spáč, klidně prospí celý den a někdy i půlku noci, takže pelíšek patří určitě mezi první body výbavy. Když ježek spí, zbytečně ho nerušíme! Naopak, v době, kdy je aktivní se mu snažíme zajistit dostatek zábavy a podnětů. K tomu nám slouží hračky. 

Pelíšek cik-cak   Pelíšek Ježeček   Pelíšek Ježeček

Vedle oblíbených papuček, které jsou velmi teplé a příjemné, našemu ježkovi dopřejeme i různé přístřešky a tunely, které jsou z přírodních materiálů a tudiž jsou i dostatečně bezpečné. Nepoužíváme výrobky z dřevotřísky, z které se uvolňují škodlivé formaldehydy. 

 tuneltunel

Hračky - ježek si rád hraje, výbornou zábavou pro ježka je např. míček na pamlsky, ze kterého se mu sypou dobrůtky (výběr dobrůtek viz výše), dále kulaté míčky, plyšoví ježci apod. Hračky vždy musí být bezpečné, pozor na to! Chraňte zoubky svého ježečka a nenechejte v jeho dosahu nic, o co by si je mohl poškodit či si je někam zaseknout....vedle těch kupovaných využijte i třeba ruličky od toaletního papíru..

   

ježek

Nezapomeneme, že ježek potřebuje dostatek pohybu. Aby ježek byl v dobré kondici, je dobrý kolotoč, kvůli zdravé páteři volíme ty větší a kvalitní! Rozhodně nedávejte malé kolotoče!!! Nikdy nedávejte ježkovi kolotoč s příčkami, vždy jen s pletivem! Předejdete velmi nepříjemným a bolestivým úrazům. Někteří chovatelé spíše než kolotoč používají létající talíře, opět dostatečně velké, ježci jsou schopni neuvěřitelných výkonů a velmi je ocení! Co ale určitě nedoporučujeme, je joggingová koule, nikdy do ní ježka nezavírejte, aby v ní běhal po bytě. Je to příliš nebezpečné, hrozí pády, bouračky a opět zbytečné a bolestivé úrazy! 

  letajici talir

Spousta ježků má rádo koupání v písku pro činčily. Proto můžete i Vašemu ježkovi zkusit pořídit koupaliště s pískem (použijeme některou z toaletek pro kočky, činčily či králíčky (ne s příliš vysokým okrajem) a volíme písek pro činčilky. Ježek si v něm rád pohraje. Bohužel do něj často i čůrá, takže jej musíme pravidelně měnit a dobře čistit.

Aby měl ježek co nejvíc pohybu, můžeme mu měnit herní prvky a vybavení, dobré jsou i dřevěné mosty, které snadno vytvarujete a další skrýše vyrobené z trávy a dalších přírodních materiálů. Službu udělají i krabice z kartonu, dlouho ale nevydrží.

Ježek bělobřichý je přátelský a dá se snadno ochočit. Postupujte však pomalu. Nikdy ježka zbytečně nebuďte a nerušte. Pro spřátelení využívejte lákavé pamlsky. S ochočeným ježkem si užijete s ním spoustu zábavy!!! Musíte se mu však každý den věnovat a péči o něj nikdy nepodceňovat. 

 

 

Podestýlka, čistota a hygiena - velmi důležitý bod péče o ježka - počítejte s tím, že je třeba ubikaci ježka pravidelně čistit, každý den vybírat nečistoty a exkrementy a cca jednou za 4-6 dnů důkladně vyčistit. Pro ježky je výborná podestýlka Best pur papírová podestýlka - jedná se o lisovanou celulózu, výborně saje a pohlcuje zápach. Dobrý je i Asan. Event. můžeme zvolit hobliny ale ty se příliš nedoporučují, ani dřevěné pelety - ty můžeme dát na dno ubikace a přes ně asanú. Lopatka nám pomůže při každodenním čistění, dobrým pomocníkem je také Kafig Rain nebo jiný čistící prostředek, dobře mohou posloužit i odstraňovače zápachu, když se stane nějaká nehoda...

          

 

 

Stříhání drápků

Ježek má na předních packách pět drápků, na zadních čtyři. Drápy se musejí pravidelně zkracovat. Doporučujeme kleště pro morčata. Stříhání drápků si nechte předvézt na veterině, ideální je stříhat drápky ve dvou - jeden drží, druhý zkracuje....

 

Převážení ježka

Ježka zbytečně nepřevážíme. Na nezbytný trasport můžeme použít klasické přepravky plastové, vhodné velikosti (zhruba na morčata až králíky), dobré jsou i speciální transportní tašky, které jsou velmi útulné, mají síťku, takže ježek je v bezpečí. Pozor dáváme, aby ježek nebyl vystavený průvanu, dáme mu do přepravky dečku či pelíšek....

  

Nově vydaná kniha! 

ježek

Kniha pro milovníky ježků. Děti i dospělé. Velmi pěkně zpracovaná kniha, 80 stran poutavého textu a praktických rad. Ocení každý chovatel a milovník ježků. Autorka se už více než 40 let věnuje odchovu ježků a jejich biologii, rady od ní proto jsou, jak už je z výčtu patrné, přímo od pramene, neocenitelné a srozumitelné. Kniha je navíc plná informativních fotografií, které vám hodně napoví.

Chcete získat více informací?

Přečtěte si náš velký článek na téma JEŽCI A JEJICH CHOV

Další zajímavé odkazy: 

Ježek - jak ho ubytovat na zahradě? 

Hedgiemania - blog 

Trpasličí ježek je oblíbený domání mazlíček

A ještě jedna rada na závěr. Čtěte veškeré dostupné články o chovu ježků, ale přistupujte k uvedeným informacím s rozumem. Je spousta článků, které poskytují trochu zkreslené informace, schválně, jestli je např. objevíte v tomto uvedeném článku? 

Netradiční domácí mazlíček - Jak vychovat ježka? 

Veterinální ordinace se specializací na nemoci ježků:

PO-PÁ 8:00 - 21:00 SO 9:00 - 14:00 NE 13:00 - 17:00
tel. 604 451 977 tel. 241 931 765, e-mail: info@veterinarni-klinika.com

 

MVDr. Jekl, Hauptman

(ti nejpovolanější odborníci z fakulty veterinárního lékařství VFU Brno)

Mojmírovo nám 3105, Brno - Královo Pole

 

Záchraná stanice pro zraněné živočichy v Pátku  - adoptujte zachráněného ježka!!! 

Nalezli jste zraněné, opuštěné, do jámy zapadlé mládě ježka? I Vy sami se o něj můžete postarat, správně ho nakrmit a zaopatřit! Pokud se potřebujete poradit, doporučuji kontaktovat záchrannou stanici v Pátku, kde Vám poskytnou hlavní informace.

Toto je jedno z mála míst, kde zraněným a opuštěným ježkům poskytnou profesionální péči včetně veterinárního ošetření.

V záchranné stanici můžete rovněž přispět na léčbu zraněných ježků, můžete nějaké zvíře adoptovat! Pomůžete tak ježkům, kterých v přírodě stále ubývá. 

Více o ježcích zachráněných z přírody najdete např. na: http://www.zachranazivocichu.cz/

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Pátku - nedaleko Poděbrad

ježek-pomoc

Každý dárce obdrží certifikát o adopci v podobě fotografie adoptovaného živočicha a jeho jméno bude uvedeno na štítku na voliéře. Adoptovat je možné kteréhokoliv živočicha uvedeného v seznamu, jenž se nachází ve stanici. Po předchozí domluvě může dárce svého svěřence kdykoliv navštívit ve stanici. První dárci mají možnost adoptovaného živočicha pojmenovat. POMOZTE DOBRÉ VĚCI! 
 

www.1teddy.cz - Obchod pro ježky. Potřeby pro ježky bělobřiché! Krmiva, hračky, bydlení pro ježky. Výbava pro ježky. Jak se o ježka správně starat? Široký sortiment pro ježky bělobřiché, zakrslé teddy, morčata, činčily, pískomily.

Barva:

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení