CZ SK

Psouni

1 položka

Psoun prériový a jeho chov

 

psoun prériový

 

Štěká to, ale není to pes. Je to roztomilý, velmi čilý a akční hlodavec Psoun prériový

 

 

Psoun prériový je jedním z druhů zvířat, s jehož chovem se doposud u nás příliš často nesetkáváme. Jedná se o poměrně divoká zvířata, ráda žijící ve skupině několika dalších jedinců.

K jejich chovu v zajetí je třeba nejprve vytvořit vhodné podmínky, než si psouny pořídíme. Snadno by se nám totiž mohlo stát, že se psouni dostanou ven z nedostatečně zabezpečeného výběhu a přijdeme o ně. Pokud psouna máme v bytě v kleci a dostane se v naší nepřítomnosti ven, velmi pravděpodobně rozkouše a poškrábe vše co ho zaujme.

Jejich chov opravdu není jednoduchý a rozhodně není pro každého. Je třeba si načíst i hodně odborné literatury, nepodcenit budování výběhu a zajistit psounovi takovou výživu, která je pro něj vhodná a z dlouhodobého hlediska v ní nebudou chybět žádné důležité vitaminy, minerály ani stopové prvky.  To také nemusí být zcela jednoduché. 

V nevhodně zařízeném chovu může být psoun velmi nešťastný. Vidět takové případy je vždy velmi smutné. Rovněž, při nevhodném stravování psoun tloustne, může trpět obezitou a nakonec předčasně umírá. V přírodě se dožívá asi 8,5 roku. V kontrolovaném chovu a dobré životosprávě se psouni mohou dožít deseti a dokonce i 12 let!

 

 

Psoun prériový svým vzhledem může připomínat sviště, nebo sysla. Se psy ale nemá mnoho společného: Jméno dostal podle štěkavých varovných signálů, kterými upozorňuje ostatní členy kolonie na hrozící nebezpečí.

Psouni jsou vlastně zemní veverky, tvoří někdy až kilometrová podzemní města.

Pro psouna je nejdůležitější jeho rodinná smečka, nebo-li rodina (rodinný klan). Ten je složený z dospělého samce, několika samic a jejich potomstva. Každá rodina má svoji vlastní soustavu podzemních chodeb (nor), které jí slouží jako úkryt, ale také jako zásobárna krmiva na zimu. Před zatopením vodou a před nebezpečím jsou vchody chráněny vyhrabaným valem zeminy, na kterém členové kolonie průběžně hlídkují - panáčkují a vyhlížejí hrozící nebezpečí.

Uvnitř kolonie panují přísná hierarchická pravidla a členové rodiny si stále upevňují své vztahy a své postavení specifickými fyzickými kontakty. Ty chovatelé popisují jako mazlení a pusinkování...

Psouni jsou býložraví a v přírodě jsou jejich hlavní potravou semena a listy prérijních rostlin. Živí se travinami, určitými druhy slézu, aromatickými keříky Chrysothamnus nauseosus, bodláky, kaktusy, kořínky rostlin a podzemními cibulemi.

Touto potravou kryjí celou svojí potřebu vody. Samozřejmě nepohrdnou hmyzem, žížalami a larvami, které jsou pro ně vítaným zpestřením, i cenným zdrojem bílkovin. Uvádí se, že psouni hubí ty druhy rostlin, které jim nechutnají tak, že jim okusují výhonky; tím je likvidují a získávají prostor pro ty druhy rostlin, které chtějí na svém teritoriu mít.

 

Chování psounů v zajetí

Psoun rozlišuje členy svého klanu, do kterého může patřit i člověk. Mezi členy své rodiny má oblíbené, méně oblíbené i neoblíbené jedince. Získá-li k vám psoun důvěru, adoptuje vás jako člena svého klanu a vytvoří si k vám silné citové pouto.

Ale pozor: vůdcem klanu musíte být vy a nikoli váš chovanec! Pak mu nevadí hlazení, drbání a mazlení. Nicméně vždy, a to i za dobrých podmínek se může stát, že se psoun projeví agresivním chováním. Svoji nelibost dává najevo citelným kousnutím. 

Zvláště v období říje se u psounů objevuje agresivita. Ta se může projevit zvláště vůči návštěvám, vůči kterým si brání své teritorium.


Přirozené potřeby psouna prériového

Psoun potřebuje dostatek pohybu. Nemá-li velký výběh, potřebuje alespoň dostatečně velkou prostornou klec (vel. 120 cm nebo klec patrovou) a uvítá možnost proběhnutí po bytě. Ale pozor, psoun je hlodavec a jako takový ohlodává vše, opravdu vše co najde. Takže mu to nevyčítejte, ale mějte ho pod stálým dohledem. 

 

Klec pro psouna

Klec by neměla být v průvanu a neměla by být přímo u radiátoru. Musí být stabilní a nejlépe na podlaze, aby nemohla spadnout. Klec musí být pevná, ze silnějšího drátu, vyšší a měla by mít v půdorysu alespoň 1 x 1,5 m. V praxi můžeme vybírat větši klece pro činčily nebo klece patrové. 

Vybavení klece

Do klece je vhodné umístit do roho toaletu (velikostí pro králíky, koťata). Z druhé toalety můžeme udělat pelíšek. Do WC dávejte podestýlku pro malá zvířata (neprašné hobliny, agrolit, best pur apod), do pelíšku mu dejte seno, ne tkaniny - vlákna psounům škodí.

Dále můžete psounovi do klece umístit dřevěný domek nebo domek z trávy. Vybavení psounovi pravidelně obměňujeme. Dobré jsou různé tunely z trávy, proutí apod, to psoun velmi ocení. Rovněž umístěte hodně větví a prolézaček z dalších přírodních materiálů. 

 

Misky používáme velikostí ty pro králíky. Pokud umí psou pít z napáječky, můžeme ji používat. Na seno, které slouží ke krmení je vhodné použít seníček nebo závěsnou kouli větší velikosti o průměru 12 cm.

 

Spíše než v bytě je pro psouny vhodné bydlení venkovní. 

 

V tomto případě se doporučuje chov ve skupině, kterou musí tvořit jeden samec a jedna až čtyři samice, popřípadě jejich mláďata.

 

Seno

Seno mají mít psouni vždy k dispozici. Seno by měli mít po libosti. Velmi kvalitní je seno značky Pan Malina - je ručně prosévané a tak je snížena pro zvířata nepříjemná prašnost. Dobré je rovněž seno s bylinkami, které jsou vítaným zpestřením jídelníčku. 

 

Krmení - pozor na obezitu! Jak psouny krmíme?

Psouni mají přirozený sklon k tloustnutí a tak je nepřekrmujeme!!! Obezita jim snižuje zdravotní kondici a zkracuje život. Proto podáváme nejlépe kompletní granulované směsi, které jsou odlehčené, složení je vhodné totožné jako pro činčily - Granule Ovator - Mifuma, Berkel gold krauter, event. Berkel Krauter light nebo Biostan pro činčily. Podáváme asi jeden šálek denně. Event. můžeme podávat na zpestření trochu zrní. Velmi chutným krmením je Chinchilla Complete od značky Versele Laga. - můžeme podávat i jako pamslky.

Základem krmení je však zelenina, tráva, seno a různé druhy zeleniny. Podávaná potrava a zvláště zelené krmení a zelenina nesmí být zapařené, nebo nahnilé a nesmí být chemicky ošetřena. Dále podáváme několik kousků zeleniny na den.  V létě můžeme podávat rovněž čerstvou a čistou trávu, dále jetel, pampelišky a nezapomínáme ani na větve z ovocných stromů.

Pro zpestření můžeme podat kousek tvrdého tvarohu, odchycený hmyz, nebo mouční červi a další krmný hmyz.

Běžně se doporučují různé bylinky, kořeny, bulvy, hlízy a květy, mohli bychom ale narazit na jedovatou rostlinu a tak radíme spíše k opatrnosti.

Rozhodně psounům můžeme podat salát, kapustu, zelí, brokolici, sladký brambor, mrkev, jablko, sušenou kukuřiici a uvádí se i fazolové lusky. Je dobré krmit pestrou stravou a jídelníček často obměňovat, protože to tak psounům maximálně vyhovuje. Psouni jsou nejen velmi vybíraví, ale poměrně často také mění své chutě.

 

Pochoutky

Jako pochoutku ve velmi malém množství se uvádí ořechy a rozinky. Sami rozinky nedoporučujeme, protože jsou zbytečně příliš sladké. Dobré jsou Crock herbs, Crock Apple a Crock Carrot od značky Versele Laga. Rovněž můžeme podávat různé hryzací dobroty ze sena a z větviček.

 

Co nikdy psounům nepodáváme 

 

Psounům nikdy nepodáváme slané, sladké a kořeněné pochoutky! 

 

Vitaminové, minerální doplňky 

 

Jako doplněk stravy je vhodné podávat vitamínové granuláty, výborný je Fruchte Granulat 125 g pro hlodavce, které mimochodem i velmi chutnají např. morčatům, doporučují se ale i vitaminové a minerální pasty pro kočky! Je to výborná prevence onemocnění!

Do klece psounům umístíme minerální kámen pro činčily nebo králíky. Velmi vhodné pro obrus zubů.

 

 

Pořizovací cena psouna 

Pořizovací cena psouna se v tuzemských podmínkách pohybuje od 5 000 - 8 000.

Chovem psounů se zabývá pouze malý počet chovatelů, doporučujeme výběr a koupi pečlivě zvážit a pokud se pro chov psouna rozhodneme, vybírat pouze z evidentně dobře vedeného a zdravého chovu! Ušetříme se tím spoustu problémů! 

 

Foto: Sonorské pouštní muzeum, Arizona. Foto RNDr. Antonín Kůrka, Linda Krajská Libánská - chov psounů. 

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:

Výsledky ankety

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

  • Nabídka produktů pro zakrslé králíky 28%
  • Nabídka pro hlodavce (morče, činčila, osmák nebo další...) 27%
  • Nabídka pro ježky 44%

Počet hlasujících: 2127

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení