CZ SK

Zpět

Co budete potřebovat pro chov ježků

Přidáno: 8. 11. 2015 09:11:00 Počet shlédnutí: 3265

08 Listopad 2015

Praktické rady k chovu ježků. Plus tipy, na vyzkoušené a osvědčené druhy krmiv, pochoutek, výbavička pro ježky!

Co budete potřebovat?

Box plastový  - nejpraktičtější varianta ubytování. Ježci nesmí mít průvan, proto je klasická klec nevhodná. Ježci jsou velmi pohybliví a měli by mít dostatečně velkou ubikaci vybavenou možnostmi pro hru, zábavu a odpočinek! V opačném případě ježka vystavuje stresu z nedostatečného prostoru, ježek leniví a hrozí obezita, která s sebou přináší řadu možných zdravotních problémů. Minimální velikost, která se dá považovat za udržovatelnou a zároveň se do ní dá umístit téměř všechno základní vybavení je 100 x 40 cm. Tuto velikost považujte za minimální vhodnou, pokud můžete, určitě svému ježkovi pořiďte box ještě větší (délka 120 cm apod). 

Mistička na krmení a na vodu, na vodu může být případně niplová napáječka

ježek - miskaKuličkové napaječky jsou pro ježky nevhodné. S napáječkami si rádi hrají, nejen, že dokáží kuličkovou napáječku za noc několikrát úplně vypustit, ale do trubičky strkají zuby a ve snaze se osvobodit si je pak mohou vylomit. Ježkům zuby nedorůstají, jako tomu je u hlodavců, proto raději používejte misky event. napaječky niplové.

Krmení - výběru krmení doporučujeme měnovat velkou pozornost, pro zdraví ježka volíme pouze osvědčené druhy krmiv, s vysokým posílem masa. Maximum bílkovin a vlákniny nahradíme za 30-35 % proteinů a 10-15 % vlákniny s tím, že ježek není schopen vlákninu získat z rostlinných zdrojů a nahrazuje ji trávením chitinových schránek hmyzu. Proto je pro ježky živý hmyz velmi důležitý a nelze jej nahradit žádnou jinou složkou potravy.

Ježkovi podáváme:

a) živý hmyz - moučné červy apod. 

b) suchá krmiva pro ježky (nejlépe vlhčené Spike´s, na trhu jsou také Brambles, JR Farm, Vitakraft). Případně je možné podat suché kočičí granule (Sanabelle, Royal Canin, Purina, JR Farm), pro dlouhodobé podávání však příliš vhodné nejsou pro vyšší tučnost, než která je pro ježka vhodná a při velmi dlouhém podávání pak může dojít např. ke steatóze jater - proto proto rovněž není vhodné ježka nikdy překrmovat. 

Kapsičky a konzervy - mohou být podané jako doplněk, opět volíme osvědčené druhy a po ohřátí podáváme samotné kousky masa - šťávu slijeme (představuje vyšší riziko průjmu). Granule a kapsičky pro psy nepodáváme kvůli nižšímu obsahu bílkovin ve srovnání s kočičími. Nezapomeneme, že v rámci zdravé výživy ježek potřebuje doplňovat minerály, vhodná je sépiová kost, může sloužit i jako hračka. Rovněž je možné namísto sepiové kosti ježkům dodávat vápník ve formě doplňků stravy (sypký prášek).

Proč jsou vlhčené Spike´s vhodné? 

Jsou to jediné měkké granule, které ježci velmi dobře přijímají. Někdy se doporučuje tvrdé graule ježkům máčet, což ale není úplně vhodné, protože za pár hodin zkvasí a pokud jsou ježci celoživotně krmeni jen měkkou stravou, trpí často na zubní kámen a od toho na parodontózou (zánětem dásní). Volte tedy pouze vhodné a doporučované druhy granulí, nepodávejte velké, máčené granule. 

ježek krmivoježek krmivoježek krmivo

Pochoutky - sušený hmyz - podáváme jen malé množství denně, např. 3 - 4 kousky nebo jednorázově jimi nahradíme jednu krmnou dávku 1x týdně. Vhodní jsou sušení cvrčci, mouční červi, luční koníci. Podat můžete také malé množstí sušeného kuřecího masa (balení pro kočky - opět jen jako doplněk!), syrové maso, vařené kuřecí nebo krocaní maso - drobně pokrájené (hovězí a vepřové jen minimálně), vařené vajíčko. Přestože někdo doporučuje podávat ovoce a zeleninu, není to pro ježka vhodné - rostlinnou vlákninu nedokáže trávit a cukry z ovoce ve střevech podporují kvasné a hnilobné procesy - proto nepodávejte vůbec nebo jen pouze velmi výjimečně. 

ježek pochoutkyježek pochoutkyježek pochoutky

 

Útulný pelíšek - nezapomeneme, že ježek má rád teplé a klidné místo na spánek. Ježek je velký spáč, klidně prospí celý den a někdy i půlku noci! Hodí se dřevěný domeček, do něj měkká termodeka (ježci mají rádi teplíčko) či jiný měkkoučký pelíšek z hřejivého materiálu (peršanu). Nezapomeňte, že optimální teplota pro ježka je 24 - 26°C. Ani teploučký pelíšek nenahradí tuto potřebu! Nižší teplota africkým ježkům nevyhovuje! Při nižších teplotách se zpravidla odmítají rozmnožovat a zhruba polovina samic hibernuje, což pro ně může být smrtelné! Proto doma topte, topte a topte! 

ježek pelíšekježek bydleníježek bydlení

 

Hračky - výborný je např. míček na pamlsky, dále kulaté míčky, plyšoví ježci apod. Aby ježek byl v dobré kondici, je dobrý kolotoč, kvůli zdravé páteři volíme spíše větší a kvalitní! Dále můžete pořídit ježkovi koupaliště s pískem (použijeme některou z toaletek pro kočky či králíčky (ne s vysokým okrajem) a volíme písek pro činčilky. Ježek si v něm rád pohraje.

 

     

 

Podestýlka - výborná podestýlka je Best pur - jedná se o lisovanou celulózu, výborně saje a pohlcuje zápach. Event. můžeme zvolit hobliny ale určitě bezprašné, prosévané druhy, určitě je ale vhodnější papírová podestýlka Asan nebo Best pur...

 

  

Lopatka nám pomůže při každodenním čistění, dobrým pomocníkem je také Kafig Rain nebo jiný čistící prostředek, dobře mohou posloužit i odstraňovače zápachu, když se stane nějaká nehoda...

 

   

 

Stříhání drápků
Ježek má na předních packách pět drápků, na zadních čtyři. Drápy se musejí pravidelně zkracovat. Doporučujeme kleště pro morčata. Stříhání drápků si nechte předvézt na veterině, ideální je stříhat drápky ve dvou - jeden drží, druhý zkracuje....

 

Převážení ježka
Ježka zbytečně nepřevážíme. Na nezbytný trasport můžeme použít klasické přepravky plastové, vhodné velikosti (zhruba na morčata až králíky), dobré jsou i speciální transportní tašky, které jsou velmi útulné, mají síťku, takže ježek je v bezpečí. Pozor dáváme, aby ježek nebyl vystavený průvanu, dáme mu do přepravky dečku či pelíšek....

 

Nově vydaná kniha: 

ježek

Velmi pěkně zpracovaná kniha, 80 stran poutavého textu a praktických rad. Ocení každý chovatel a milovník ježků. Autorka se už více než 40 let věnuje odchovu ježků a jejich biologii, rady od ní proto jsou, jak už je z výčtu patrné, přímo od pramene, neocenitelné a srozumitelné. Kniha je navíc plná informativních fotografií, které vám hodně napoví.

Diskuse

(5 komentářů)
unottgeanna frbzl SorSiniAddimi 22. 9. 2020 04:09:50
repFoveorbivy ipkzw Kninusioramounk 22. 9. 2020 04:07:39
Cochrane stereotyped, balloons mutually intracellularly. urumoniledew 30. 6. 2019 12:23:46
Mainly flashback image velocity labial grandparents. ixikepuz 30. 6. 2019 11:50:55
Nemůže létání letadlem ohrozit jež... Stella H. 10. 11. 2018 16:34:14
  • Předchozí
  • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info