CZ SK

Zpět

Nově na našich stránkách MINIPRASÁTKA!

Přidáno: 18. 12. 2010 17:19:00 Počet shlédnutí: 16161

18 Prosinec 2010

Zajímavé čtení o chytrých a společenských miniprasátkách. Článek z archivu L. Krajské Libánské a jejím minichovu miniprasátek v Čechách.

Chrochtající domácí mazlíček

"Když jsem uviděla poprvé miniprasátko na fotografii, moc se mi zalíbilo. Chovala jsem už různá zvířata, tak proč nezkusit roztomilého chrochtajícího miláčka," říká o svých chovatelských začátcích Linda Krajská Libánská ze Zvole u Prahy.

Před dvěma lety začala pátrat, kde by se dalo takové miniprasátko sehnat. Nebylo to nijak snadné, s chovem u nás se teprve začínalo. Pak poznala chovatelku nedaleko svého bydliště, která je měla, a tak se k ní hned zajela podívat. "Domů jsem už odcházela se selátkem," s úsměvem dodává Linda. Bylo to vloni na podzim a malá prasečí slečna si velice rychle v novém prostředí zvykla.

Učenlivá Rozinka z Ráje

Prasátko dostalo jméno Rozinka. Už za dva dny se naučilo chodit na kočičí záchod, říkat si, když chtělo ven, nebo potřebovalo lidskou společnost. "Od první chvíle jsem věděla, že miniprasátko je mnohem mazanější než pes. Ovšem nikdy nic neudělá jen pro radost svého majitele, vždy přemýšlí zištně," tvrdí Linda.
Rozinka si hodně brzy zvykla na život v domě. Naučila se povelům jako "sedni", "zůstaň", přiběhne na zavolání a dokonce umí i panáčkovat. "Když k nám přišla, měla něco přes kilo. Velice rychle přibývala na váze, protože pravdou je, že prase neustále něco chroupe a Rozinka mimořádně ráda jí. Hlavně ovoce a zeleninu. Nedáváme jí zbytky od oběda, kupujeme jí speciální granule s mořskou řasou, které jí chutnají, ale nepřibírá po nich tak rychle," říká chovatelka.

Čím menší, tím dražší

Jak se zdá, nastává nová chovatelská éra. Mezi domácí mazlíčky už nepatří jenom psi a kočky, papoušci, akva a tera zvířata, morčata či křečci. Dnes přicházejí do módy iniprasátka. Tón udává západní Evropa, kde takový chrochtající mazlíček o váze 7 kg stojí několik set
eur! Čím menší, tím dražší. "Miniprasátko bylo vyšlechtěno pro radost lidí. Je převážně
vegetarián, od jara do podzimu se může pást a v zimě konzumuje vařenou zeleninu, ovoce a seno. Není to prase, které žere všechno," doplňuje informace Linda. Sama si vyčítá, že svoji Rozinku trochu víc krmila, po porodu selátek váží patnáct kilogramů. "Ovšem i hmotnost do 5 kil je reálná, je však potřeba důslednost při krmení a dostatek pohybu. Ač to zní legračně, malá prasátka jsou zdatní sportovci a dokáží velmi rychle běhat a zvládají i několika hodinové procházky. Neméně důležitá je genetická výbava selátek. Vzhledem k tomu, že se u nás selátka prodávají bez PP, velmi obtížně zjistíme, jaké má náš nový mazlíček předpoklady.

Na zahradě jsou nejšťastnější

Miniprasátko se za vámi naučí běhat jako pejsek. Velmi rychle zjistí, že máte v kapse dobrotu a dokáží potom páníčka doprovázet při běhání, houbaření, nebo i při koupání v řece. Vodu mají moc rádi a v letních dnech se rádi osvěží v louži, v řece a dobře jim poslouží i zahradní
hadice. Jsou to sice velmi chytrá zvířátka, ale člověku se nerada podřizují. Jsou velmi tvrdohlaví a umanutí a to především pokud někde cítí něco dobrého na zub. Pokud cítí zralé jahody u sousedů, hravě rozpletou i plot z pletiva, nebo vytrhají plaňky z plotu. Svému
majiteli mohou připravit nejen mnoho radostných, ale někdy i nepříjemných překvapení.
"Hodně spinkají, mají v sobě snad hodinky, které je řídí," směje se chovatelka. "Dokážou vstávat každý den ve stejnou hodinu. To se hned dožadují snídaně, pak ječí, že chtějí ven. Na zahradě jsou šťastné a spokojné. Běhají a rypáčkem stále shánějí něco na zub. Pokud mají
dostatek pastvy, potom nemají potřebu rýt. Ale když se nudí a jsou zavření, tak mohou demolovat všechno kolem sebe. Svou rodinu prasátka bezpečně poznají a vůči cizím lidem jsou nedůvěřivá. Dobře se snesou s ostatními domácími zvířaty a s velkými psy si dokáží ujasnit své postavení v rodině. Podle chovatelky je velice důležité, aby se sele co nejdřív naučilo žít s člověkem. Proto je dobré, když se odstaví od mámy do osmi týdnů a už v té době přichází do kontaktu s novým majitelem. Ještě předtím je důležité selátko pravidelně hladit, brát do náruče krmit z ruky a zvykat na vodítko. Jen tak se stane skutečným mazlíčkem a nebude se lidí bát. Prasátka, která si domů odvezeme z chlívku budeme socializovat jen velmi obtížně.

Rozinka maminkou

Když bylo Rozince rok, porodila sedm nádherných miminek. "Žádná jména jsem jim zpočátku nedávala, ta selátka dostala až od svého nového majitele," doplňuje Linda. "Třeba Verunka, Babe, Oskárek nebo Babú. Ještě nám zbývá jedna prasečí holčička a té říkáme Pinky. Je rozmazlená, tvrdohlavá a stejně neodolatelná, jako všichni její sourozenci."
Selátka u mámy bojovala o tu nejvýhodnější pozici. Bylo zajímavé pozorovat, jak to nejsilnější dostalo ten nejplnější struk s mlíčkem - a pravidelně se k němu pokaždé vracelo.
Rozinka své mateřství snášela statečně, ale moc si oddechla, když selátka začala odcházet do nových domovů. "Pinky zatím na novou rodinku čeká v rodné chovatelské stanici Ráj teddík. Moc ráda spí v posteli a miluje ovoce. Velmi ochotně pózovala při focení do kalendáře. A že je skutečně fotogenická, o tom se můžete přesvědčit i vy. Moc ráda skotačí s naším Peruánským naháčem a je zábavné je při hře pozorovat" - ukazuje roztomilého čuníka Linda.

Pro lidi, kteří mají čas

I když je miniprasátko módním hitem, nehrozí jeho velké rozšíření. Vyžaduje totiž neustálou pozornost a hlídání. Potřebuje výběh a neustálý dozor. Nejde ho zavřít v bytě a odejít pryč. To byste už pokojíček asi nepoznali! "Je to vhodný společník pro lidi, kteří mají dostatek volného času a vhodné podmínky". Linda nepočítá, že svůj chov nějak zvlášť rozšíří. Chrochtající
mazlíček vyžaduje spoustu času. A jeho hlasové projevy nejsou také zanedbatelné. Ječí, chrochtá, bučí a intenzivně projevuje svoji radost. Citlivý majitel velmi rychle pozná, co jaký zvuk znamená. Dokáží se vyjádřit rozmanitou škálou zvuků. "Chovat v bytě miničuníka není sice nemožné, ale dost obtížné. I když mohu potvrdit, že je cítit podstatně míň než pes nebo kočka. V pravidelných denních intervalech spí i projevuje svoji aktivitu."

Zajímavosti o mini prasátkách

* Miniprasátko je chytré, společenské zvíře, inteligentní, učenlivé a čistotné.


* Mezi nejmenší plemena patří Extreme Dandies a Royal Dandies, které v
dospělosti nepřesáhnou hmotnost 15 - 20 kg, hmotnost nejmenších
prasátek se může pohybovat i kolem 3,5 kg. Taková prasátka však nejsou
příliš vhodná pro další chov.

* Nejde o ideální pokojové zvíře, ale má velké předpoklady být
společníkem člověka a žít s ním.

* Smysl pro dodržování čistoty ve svém příbytku mají miniprasátka
vrozený, nemají vůbec potíže s dodržováním osobní hygieny a dochází na
svůj záchůdek přesně jako kočka na misku s pískem.

* Mají přirozenou až přílišnou činorodost a aktivitu, neustále shání
něco dobrého, na čem si pak smlsnou, ať je to cokoliv.

* I když patří mezi všežravce, je dobré dávat jim pouze vegetariánskou stravu.

* Do jejich jídelníčku patří ovoce, zelenina, vařené těstoviny, tráva,
seno, brambory, rýže. Nevhodné je krmivo pro psy a kočky. Někdy si
mohou pochutnat na nějakém tom piškotku za odměnu.

* Dokážou chodit na procházku na vodítku a takové výlety se jim velice
zamlouvají.

* Milují podestýlku a občasnou koupel.

* Velmi dobře reagují na chutné odměny, a tak bývají zábavnými
domácími mazlíčky. Dokáží se naučit spoustu povelů, točit se na místě,
panáčkovat i skákat přes překážky.

* Pohlavně dospívají kolem 4. měsíce, připouští se v roce a březost
trvá 100 až 115 dnů.

* V jednom vrhu bývá 2 - 8 selátek, kojení trvá 6 -8 týdnů, přikrmuje
se od čtyř týdnů a selátka zůstávají s matkou do osmi týdnů.

* Jako výchovný prostředek se doporučuje klec pro psy, vhodná je na
spaní i pro chvíle, kdy prasátko potřebuje převézt v autě.

* I když prasátka jsou neustále při chuti, krmí se pouze dvakrát denně.
- Pokud neplánujeme chov, je pro čuníka i jeho majitele doporučována
kastrace a to především u kanečků.

* Miniprasátko se dožije až 17 let.

Kontakt:

Linda Krajská Libánská
rajteddiku@gmail.com
www.rajteddiku.cz
Tel: 734396112, 257 741 138
 

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
  • Předchozí
  • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info