CZ SK

Zpět

Potřeby pro chov morčat v bytě

Přidáno: 15. 12. 2009 15:07:00 Počet shlédnutí: 24117

15 Prosinec 2009

Morčata jsou jedna z nejoblíbenějších domácích mazlíčků vůbec. Je snadné si je ochočit. Jsou mazlivá, nekoušou a ráda se nechají hladit, výborně se hodí k dětem. Jak o ně správně pečovat?

Potřeby pro chov morčat v bytě

Nicméně se o ně musíme naučit správně starat. Jak se o morčata správně postarat a co budeme potřebovat k jejich chovu?

 

K chovu morčat budete potřebovat:

 • Klec nebo plastový box - (ten budeme potřebovat určitě v případě, že se rozhodneme pro chov skinníků nebo baldwinů, tedy bezsrstých morčat). Klec či box doporučujeme délku min. 50, spíše ale více cm, záleží na počtu chovaných morčat v jedné chovatelské skupině. Správná velikost klece, která je již komfortní a morčeti příjemná, je 80 cm. 
 • Napáječka - 250 a více ml
 • Acidomid K – okyselující prostředek do vody, dodává vitaminy, minerály, stopové prvky - podává se cca 5 dní v měsíci, pravidelně opakujeme každý měsíc.
 • Miska na krmení - nejlépe těžší, kameninová nebo keramická.
 • Možná je i závěsná koule na krmení, je poměrně oblíbená, do ní můžeme dávat čerstvou trávu, zeleninku a ovoce. Závěsná koule je možná i na seno či slámu - na seno doporučujeme kouli spíše větší (12 cm).
 • Krmení ve zkratce – podávají se různé granule (kompletní krmivo) extrudované či lisované pod tlakem, nebo směsi zrnin, vhodná je i sušená zelenina ve směsi s kukuřičnými, hrachovými vločkami – velmi oblíbená je např. Apetit Zelená louka – tu morčátka velmi milují! Rovněž můžeme doporučit mrkvové, fazolové a ovesné vločky. Vždy volíme raději prémiové či superprémiové krmení, i když je dražší, investice se vrátí v podobě zdravého, dobře se vyvíjejícího a vitálního morčátka.

mrkvové pelety

Na fotce velmi oblíbené mrkvové vločky

 • Nejvhodnější je volit spíše to krmivo, které je určeno speciálně pro morčata a je u nich vyznačeno, že obsahuje vitamin C, které si morčata neumějí sami vytvořit a musejí ho přijímat v dostatečném množství potravou. Výborné jsou kompletní granule zn. Berkel morče C nebo Ovator granule morče C. Upřednostňujeme před krmivem, které je obecně pro hlodavce.
 • Nezapomeneme na pochoutky a pamlsky, které morčata milují a snadno si je díky pochoutkám ochočíte!
 • Ke krmivu  můžeme přidávat vitaminy, minerály a stopové prvky. Zvýšená potřeba vitaminů, minerálů a stopových prvků je zejména v době březosti a laktace, v době nemoci, ve stáří apod. Jsou k dispozici přípravky např. Roboranu H – základního. V době přípravy na výstavu rovněž můžeme podávat speciální doplňky např. na zlepšení kvality srsti a zvýraznění barvy.
 • Podestýlka do klece – vhodné jsou např. dřevěné granule (Agrolit, Cat´s Best). Dále můžeme používat hobliny. Piliny nejsou vhodné. Zejména pro skinny morčata je vhodná podestýlka typu Asan a další celulózová podestýlka - Best pur. Tato podestýlka je výborná pro skinny a baldwiny, vhodná je i pro ostatní morčata.
 • Pozornost je třeba věnovat výběru sena. Volíme seno co nejvíce kvalitní seno, výborné je seno domácí, ručně sbírané a sušené. Na zpestření můžeme podávat seno lisované. Seno podáváme každý den! Nejlépe do seníčku! seno teddy.

Na obrázku je ručně sušené, domácí seno Teddy. 

seníček

Na obrázku přírodní seníček, vhodný i na ohryz. 

 • Ubikaci můžeme morčátkům zpestřit tunelem, domečkem – dřevěným nebo pleteným z trávy. Morčátka úkryty milují a dokáží se o ně i vzájemně dohadovat....Výborné jsou rovněž dřevěné mosty, z kterých uděláme bezpečný úkryt. 

most

 • Kleštičky na stříhání drápků - stříháme alespoň 1x do měsíce! Drápky zakracujeme jenom o pár mm, hlídáme si cévku, abychom nezpůsobili morčeti bolestivé zranění. Určitě bude lepší, pokud nám morče někdo podrží a zafixuje ve správné poloze.
 • Hřebínky a šampon budeme potřebovat v případě, když jsme se rozhodli pro chov dlouhosrstého morčete! Dlouhosrstá plemena se vyčesávají a kartáčují nejlépe denně, velmi jemně, abychom nepodráždili citlivou pokožku. Pokud se srst zacuchá a pokud neplánujeme výstavu, místo opatrně vystřihneme. Nahatá morčata také pravidelně koupeme a po koupeli namažeme nedráždivým krémem (nám se osvědčil např. Bepanthen - v lékárně běžně k dostání). Po koupání musíme morčata vždy dobře usušit, dlouhosrstá vyfoukat fénem a po celou dobu koupání i po něm je držíme v teple, aby morče neprostydlo. 
 • Pokud se nám stane, že najdeme na kůži svého morčete ložisko plísně, je vhodné okamžitě místo potřít fungicidním prostředkem. Výborně se osvědčil FungiStop, což je světlounce nalezenalý prášek na bázi síry, který aplikujeme na místo štětečkem. Pozor, plísně jsou snadno přenosné na další zvířata, také na lidi! 
 • Postroje na morče – pokud budeme morče brát v teplém počasí na pastvu - je to bezpečnější pro Vás i morče.Vždy morče pouštíme na čistou trávu, ideálně na místo, kam nemají přístup psy a kočky. Nejlépe se osvědčily postroje typu vesty, která se snadno nasazuje a dobře větrá. Pro venkovní pobyt morčíků jsou vhodné také různé ohrádky, praktické venkovní výběhy, morčata je velmi ocení! Vždy hlídáme, aby se k našemu morčeti nedostala žádná divoká či polodivoká zvířata! Pozor také na kočky! Do ohrádky nikdy nezapomeňte umístit domek, nebo jiný úkryt či jinak zajistěte stín. Pokud necháte morče na sluníčku, může dostat úpal a následně může uhynout! 
 • Jednou za týden bychom měli pečlivě vyčistit celou ubikaci morčete. Na důkladné vyčištění používáme speciální čističe klecí pro zvířata, která jsou bezpečnější než klasické čističe. Nikdy se nepoužívá Savo!!! Dobrý je např. Greenfields, Kafig Rain, poslouží nám rovněž obyčejný ocet.  

 

Připravila: Bc. Iva Šmrhová, CHS z Drinopolu 

Diskuse

(1 komentář)
Dotaz Milan Čihak 21. 3. 2020 22:29:19
 • Předchozí
 • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info