CZ SK

Zpět

Rady k chovu králíků

Přidáno: 27. 10. 2016 11:00:00 Počet shlédnutí: 73560

27 Říjen 2016

Přehled základních rad jak chovat králíky, jak připravit klec a vybrat vhodnou výbavu. Tyto rady k chovu jsou připraveny pro majitele králíčků, kteří s chovem začínají. Pokud jste se rozhodli pořídit si králíčka, je třeba ještě vybrat vhodné plemeno. Do bytu určitě volte zakrslého králíčka. Ze zakrslých plemen také máte z čeho vybírat, některá plemena jsou klidnější, jiná temperamentnější, některá mají svá specifika. To vše je třeba zvážit. Rovněž zvažte chcete-li výstavního králíka, králíka na chov nebo králíka - kamaráda. U dlouhosrstých plemen králíka uvažte, zda budete mít čas a chuť pravidelně pečovat o srst, protože i tato péče si vyžaduje určitý čas navíc.

Rady k chovu králíků

 

 Zverimex versus chovatel

 

Hned na počátku musím upozornit na rizika spojená s nákupem králíčka ve zverimexu. Králíček nás může na první pohled uchvátit svým vzhledem a my prostě neodoláme.....nebo naopak vidíme nemocné zvířátko, které potřebuje naši pomoc.....musíme však počítat s tím, že tento nákup má svá rizika.

V drtivé většině se jedná o křížence, tedy neobdržíme žádné bližší informace v podobě Průkazu původu, Výpisu předků apod - neznáme původ, nevíme skutečný věk, neznáme zdravotní stav, nemůžeme si prohlédnout rodiče, neznáme povahové vlastnosti daného jedince a jen těžko můžeme odhadnout, jak moc v dospělosti vyroste.

Nebo můžeme koupit králíčka od chovatele. Sice může trvat o něco déle shánění králíčka, má to však i své nesporné výhody. Osobně se seznámíme s chovatelem a pokud si nenecháme králíčka vnutit někde na parkovišti, uvidíme chovatelské zařízení, rodiče králíčka a celý vrh. Chovatel mnohdy poskytne ke králíčkovi také krmení do začátku a v případě problémů může poradit. 

Zvažte tedy, kde králíčka pořídíte. 

 

 

Výběr vhodné klece

 

Samozřejmě se zcela liší vybavení pro venkovní a tzv. domácí chov. Zaměřme se na chov v bytě, kdy si pořizujeme kamaráda, společníka, nového člena naší rodiny.

Pro tento účel je ideální klec s plastovým dnem a mřížemi. Minimální délka klece by měla být 80 cm, za optimální délku považuji 100 cm, komfort poskytuje klec o délce 120 či dokonce 140 cm. Záleží na tom, kolik pohybu svému králíčkovi dopřejete mimo jeho klec a na Vašich prostorových možnostech. Za nevhodné však považuji klece kratší než 80 cm. Výška klece je u většiny klecí stejná, jsou však klece, které jsou vyšší, a to může být výhoda - králíci totiž milují sezení na vyvýšeném místě a právě to vyšší klec poskytuje, někdy i s možností postavení se králíka na zadních. Tyto vyšší klece jsou typu Casita, výrobcem je Ferplast. Již jsou s partem, které slouží i jako sedátko, i jako skrýš. Tyto klece jsou výborné. 

 

 

Umístění klece v bytě 

Klec je vhodné umístit mimo hlavní provoz v bytě, aby měl králíček svoje soukromí a nebyl rušen v době, kdy odpočívá či spí. Králíčci jsou aktivní ráno, přes den podřimují a k večeru se opět budí. Každodenní hluk televize není příliš vhodný. Ideální je umístění v chodbě. Klec nestavte blízko topení, ani na místo, kde je průvan. Rovněž dejte pozor na přemíru slunečních paprsků. Ideální teplota je 15 až 22 stupňů. Králíci preferují spíše chlad, pokud možno, tedy trošku stáhneme topení. Co se týká vlhkosti vzduchu, pro králíky je vhodná vyšší vlhkost vzduchu (za min. považujme 60 % vzdušné vlhkosti). Pozor na toto myslete hlavně v zimě, kdy je puštěné ústřední topení a relativní vlhkost v bytě může klesat! Pokud klec stavíte na chodbu na studenou zem, je vhodné pod klec umístit nějakou podložku, např. koberec nebo polystyren.

 

 

Pouštění králíčka ven z klece 

 

Pravidla pouštění králíčka ven z klece byste si měli dobře stanovit hned od samého začátku, ano, opravdu jsou třeba jistá pravidla a v jiném článku se jim budeme více věnovat. Zatím si řekněme, že pouštění králíčka je velmi vhodné, králíci milují, když se mohou proběhnout, zvyknou si i na pravidelný režim, aktivně již vyhlížejí připraveni v určitý čas, aby byli vypuštěni.....Pouštění králíčka po bytě pouze po dobu Vaší přítomnosti má tu výhodu, že předejdete možným neplechám, kterých byste si jinak nemuseli všimnout, např. překousaný kabel, okousaná knížka, květina atp. Okousaná knížka nemusí být nic hrozného, ale domácí květiny, kabely a některé další věci mohou pro králíčka představovat smrtelná nebezpečí. 

 

 

Vybavení klece

 

Do klece umístěte seníček nebo kouli na seno, které doplňujeme 2x denně - králíček musí mít stálý přístup k čerstvému senu. Dále na klec připevníme napáječku (doporučuji objem 250 - 500 ml, nejlépe s kuličkou, která zajistí snadný přístup k vodě - vodu musí mít králíček v dosahu non-stop). Při plnění napáječky vždy zkontrolujte, zda není kulička "zaseklá", králíčkovi by pak voda netekla a zbytečně by třeba celý den žíznil. Do pitné vody je vhodné přidávat prostředek na okyselení vody. Oblíbený je např. Acidomid K, použít ale můžete i obyčejný ocet, kterého se dává jenom kapka. Na klec je rovněž možné upevnit minerální kámen na ohryzávání a  také solný liz. Můžeme zakoupit také dřeva na ohryz nebo králíčka pravidleně zásobíme větvičkami z ovocných a jiných stromů.

Na krmení se hodí těžší, keramická či kameninová miska

 

Do rohu klece je vhodné umístit záchůdek. Velmi se osvědčilo umístit záchůdek pod seníček. Králíček může baštit seno a hned bobkovat na vhodném místě...

 

 

Podestýlka do klece

 

Ideální je, když naučíme králíčka na záchůdek a podestýlku umísťujeme pouze do něj. Zbytek dna klece můžeme nechat volný, pokud ale není klec vroubkovaná, bude králíčkovi klouzat - pak je vhodný třeba nastřihaný koberec.

Jako podestýlku do klece pro králíčka se mi nejvíce osvědčil kočkolit v granulkách, nejlépe Best pur, Agrolit nebo Cat´s best.

Asan dost poletuje, když králíček doskočí do záchůdku, snadno vypadne mimo něj. Všechny tyto podestýlky velmi dobře pohlcují pach a exkrementy, hobliny lze v tomto směru doporučit méně. Pokud máte dlouhosrstého králíčka, tak na hobliny zapomeňte úplně.

Králíčci jsou velmi čistotní a chodí obvykle pouze na jedno, max. dvě místa, která si vyberou. To Vám velmi usnadní čištění klece. Záchůdek čistíme denně (obvykle stačí obsah vyklepnout a nasypat čistou podestýlku), jednou týdně pak čistíme celou klec a dáme čistý kobereček. Klec omyjeme vodou s trochou octa nebo použijeme třeba Greenfields spray na hloubkové vyčištění klece. Klec můžete důkladně vymýt, ale záchůdek zkuste alespoň zpočátku jenom vyklepávat. Králíček se orientuje čichem a Vy přece chcete, aby se naučil chodit dělat potřebu jenom na záchůdek....

Do klece můžeme umístit domeček, který králíčci milují. Mohou se do něj schovat v případě, že se cítí ohroženi a mohou na něm sedět a rozhlížet se po okolí, což mají velmi rádi a často tak činí. Volit můžeme buď plastovou nebo dřevěnou budku. Dřevěnou navíc může ohlodávat a tak si brousit hlodáky. 

Do klece pravidelně umísťujeme nějaké hračky, které králíčkovi poskytnou zábavu, stačí je nechat hodinku, dvě, poté je zase vyndáme. Hračky můžeme střídat. Vhodné jsou z vrby, lufy, sena apod, aby je králík mohl hlodat. Dobré jsou také míčky, ze kterých vypadávají dobrůtky. Králíčka však nikdy odměnami nepřekrmujeme! 

 

Krmení králíčka v kostce

 

Zde zmiňujeme jen stručně, více naleznete v samostatném článku.

Mladému králíčkovi do věku deseti až dvanácti týdnů podáváme pouze suché a sušené potraviny, žádné zelené krmivo - z důvodu rizika přemnožení kokcidií v trávicím traktu a rozvoji kokcidiózy.

Toto je velmi důležité! Nesnažte se Vašemu králíčkovi dopřát to nejlepší a vyvarujte se podávání trávy, ovoce i zeleniny!!!

Zelené krmivo začínáme velmi opatrně zavádět do stravy až po dosažení věku zmiňovaného věku, tedy 3 - 4 měsíců věku.

 

Seno 

Jako základ krmiva nám poslouží kvalitní seno. Králíci mají rádi seno spíše hrubší, ne příliš jemné. Samozřejmě nejlepší je ručně dělané, domácí seno. V našem obchůdku je takový Zelený krmelec a naše značka Domácí seno Teddy.

Podávat můžete i vojtěškovou slámu (tu ale jen 1 - 2x týdně, ne častěji).

Velmi vhodná je klasická sláma. Tu můžete podávat každý den. Je velmi bohatým zdrojem vlákniny.

Velmi vhodné je, když je seno obohacené o bylinky. Nejčastější druhy bylinek - a králíci je velmi milují jsou: heřmánek, pampeliška, kopřiva, máta, jitrocel, měsíček apod. Pro mláďata je nejlepší asi pampeliška. 

Namísto čerstvého sena můžete podávat i lisované seno - např. u alergiků je to velmi vhodné, protože eliminujete do značné míry prach ze sena ve vaší domácnosti. Nejlepší je podávat čerstvé i lisované seno. 

 

Krmivo

 

Krmivo pro králíka seženete v každém zverimexu. Pozor ale, není krmivo jako krmivo! U králíků musíte vybírat velmi velmi opatrně a když už vyberete kvalitní krmivo, králíkovi krmivo bezdůvodně neměňte.

Jakékoli změny v krmivu králíka musí být pozvolné.

Krmiva, která klasicky seženete nejsou pro zakrslé králíčky ta nejvhodnější. Mistři na výrobu krmiva pro králíky jsou Němci, jak možná víte, jsou i chovatelskou velmocí. Z německých krmiv mohu nejvíce doporučit krmivo Mifuma - Ovator a dále krmivo Berkel.

Kvalita těchto krmiv je opravdu mimořádná a králíčkovi zajistí všechny látky, které potřebuje pro správný vývoj a růst. I pro dospělé králíky a seniory jsou velmi vhodná. 

U krmiva Schaukanin oceníte jeho vliv na výborné osrstění, tedy je ideální pro dlouhosrstá plemena. Rovněž je výborný pro březí a kojící samice.

U krmiva Krauterkanin zase oceníte unikátní bylinkové složení a tedy pozitivní vliv na zažívání a na celkové zdraví a vitalitu.

Velmi se osvědčilo krmiva tato míchat dohromady. Protože se jedná o granulované krmivo, můžete králíčkovi krmení zpestřit vhodnou musli směsí. Výborné krmivo je Havens, mohu opravdu vřele doporučit. Výborné musli má i Mifuma - Ovator - takže jeden druh vybereme a ten pak mícháme s granulkami. 

Speciálním krmením pro zakrslé králíky je Mifuma - Ovator Enterofit - jedná se o krmivo s antikokcidiky - tedy, králíka tímto krmivem přeléčíte proti kokcidióze. Nepodává se pouze mláďatům, ale i dospělým jedincům a chovným jedincům před počátkem chovné sezony, tedy na jaře.

O krmivu by se dalo psát velmi dlouho, nerada bych opomněla např. Apetit Zelená louka, která je výborná a rovněž se hodí pro zpestření granulovaného krmiva Krauterkaninu nebo Schaukaninu. Nikdy ale nezpestřujeme krmivo Enterofit - tam bychom snižovali účenek podávaného antikokcidika - takže u tohoto krmiva nedáváme žádné musli, žádné pamlsky, nic, jenom seno.

Jak jsem napsala, o výživě by se dalo hovořit neskonale dlouho a v sortimentu máme opravdu velmi široký výběr toho, co můžete králíčkovi pro zpestření dát a tím ho potěšit.  Králíčkové velmi vítají různé mlsky a ňamky, jako jsou hrachové, kukuřičné, ovesné, ječné vločky, slunečnice, vojtěšková kolečka, tyčinky s dobrůtkami, má to ale i svá pravidla:

 

  • pamlsky vždy dáváme pouze v omezené míře, abychom králíčka zbytečně nezatěžovali nadbytečným přívodem energie a králíček nám netloustl

 

  • nikdy nepodáváme nevhodné druhy pamlsků - nesmí obsahovat jogurt, ořechy a med! Na to dejte velký pozor. Rovněž pozor na krmivo či pamlsek, který je velmi barevný, obvykle je plný konzervantů a umělých barviv.

 

  • dále můžeme králíčkovi podávat 1-2x týdně tvrdé, dobře usušené pečivo. Vhodnější je tvrdý chléb, je méně energetický než rohlíky. Je třeba dbát na to, aby králíček měl zajištěn přístup k pitné vodě. 

 

  • králíčkovi dopřejeme extra porci sušených bylinek - sušit můžete sami nebo je kupovat, výběr je velmi široký, výborné je snad vše od JF Farmu. Pokud si sami budete sušit, sbírejte jen to, co opravdu znáte a usušené bylinky nechte pro jistotu odležet stejně jako seno! 

 

Výchova králíčka

 

Dbejte na to, aby brzy po přinesení domů zvyknul na váš hlas, mluvte na něj tiše a vlídně. Když se trochu rozkouká a začne se po kleci zvědavě pohybovat a dosytosti jí prozkoumá, můžete ho pomalu a klidně vyndat z klece, podržet chvíli v náručí, hladit po hlavičce, drbat na hřbetě a po chvíli zase vrátit zpět. Na zvykání je lepší kontaktovat jej častěji a na kratší dobu. Z ruky mu můžete zkusit podávat drobný pamlsek, aby si lépe zvykl.

Pokud máte děti, měli byste je naučit, aby se ke králíčkovi chovali ohleduplně, nebyli zbytečně hluční a hráli si s ním velmi citlivě a jemně. Malé děti by měli králíčka držet a hladit pod dohledem dospělé osoby.

Tím předejdete trápení králíčka a možným úrazům, které by mohl utrpět např. při pádu z náruče při neopatrném držení. Již jsem viděla několik zbytečných úrazů, které se hojily dlouze a měly trvalé následky. Proto na to upozorňuji.

Mějte na paměti, že králíček není hračka, ale je to živé zvíře se svými pocity a potřebami. 
Při výchově králíčka velmi pomůže, pokud zavedete pevný denní režim, králíček si zvykne na čas, ve kterém ho budete krmit, kdy bude doma sám, kdy bude moci běhat po bytě, kdy jej budete česat atd.

 

 

Dovolená

 

Pokud jedete na dovolenou a můžete králíčka nechat v jeho známém prostředí, je to asi nejvhodnější. Samozřejmě si musíte zajistit někoho spolehlivého, kdo králíčka bude krmit a starat se o něj.

Velmi doporuji vysvětlit co a kolik jídla králíček baští. Často se stává, že králíček pak dostává druhy krmení na které není zbyklý nebo pro něj nejsou vůbec vhodné. Také je časté, že mu dotyčný chce dopřát a králíček během Vaší nepřítomnosti pořádně ztuční.

Pokud to budete řešit takto, nezapomeňte předat kontakt na veterinárního lékaře, který králíčka zná a v případě obtíží ho vyšetří.

Pokud toto není možné, králíčka můžete umístit k spolehlivým příbuzným, ke známým nebo do hotelu. My máme velmi dobré zkušenosti s paní Hájkovou - Morčata u Reny.

 

 


Pouštění ven z klece 

 

Až po několika prvních dnech po přinesení domů je vhodné králíčka začít opatrně pouštět na proběhnutí ven z klece. Nejprve si musí zvyknout na Vás a na klec. Takže první dny ho vůbec po místnosti nepouštějte.

Při prvním pouštění se králíček obvykle drží na dohled své klece, kde se cítí v bezpečí a vrací se do ní. Zpočátku je vhodné klec odtáhnout kousek ode zdi, aby se králíček mohl pohybovat v těsné blízkosti klece, oběhnout si jí atp. Pobyt venku zpočátku moc neprodlužujeme a po chvíli ho jemně uchopíme a vrátíme zpět do klece.

Králíček má tendenci hledat si bezpečná zákoutí, kam se bude mít tendenci schovávat, lovit ho z těžko dostupných míst může být stresem pro něj i pro Vás. Proto doporučuji vyloženě nevhodná a špatně přístupná místa zahradit tak, aby se tam nedostal. Rovněž zahraďte místa pro králíčka nebezpečná, např. kabely.


Postupně můžeme pobyt mimo klec prodloužit, samozřejmě vždy pod dozorem. Při pouštění se velmi dobře vyběhají - třeba po koberci v obývacím pokoji, kde vyskakují vysoko do výšky a dělají různé přemety. Pak si spokojeně lehnou, vyhodí nohy za sebe, odpočívají a pozorují.

Králíčkům se rovněž líbí na gauči a neostýchají se skočit ani do postele - z tónu hlasu a vašeho chování by v takovém případě měli poznat, že postel a ani gauč není místem, kde si přejete, aby králíček pobýval. 

Králíčci si rádi značkují, zejména samečci, věřte, že velmi brzy budete mít gauč, či postel, pokud tam králíka pustíte počůranou. 

Při pouštění ven z klece by králík měl mít k dispozici venkovní záchůdek, na dodržování jejího používání opravdu dbejte od samého začátku! Bobečky utrousené jinde než na záchůdku sbírejte a dávejte před králíkem do toaletky. Pokud ještě králík neumí spolehlivě chodit na toaletu v místnosti s klecí, nepouštějte ho nikam dál. Postupujte pomalu a trpělivě. Králíčci jsou učenliví, ale např. v době puberty (někdy až do roku věku) Vám mohou vyloženě dělat naschvály, zejména právě s čůráním a bobkováním mimo toalety. 
 

 

Králíčka vychovávejte vždy po dobrém, fyzické tresty nepochopí a začne se vás bát.

 

Pokud jste soužitím s králíčkem zklamání, raději ho dejte včas pryč nebo jej vraťte chovateli, je to lepší, než aby králíček trpěl izolací v kleci.

Ještě ale zpět ke králičí pubertě.

Zejména těžkým obdobím pro Vás se může stát králičí puberta, kdy i vychovaný a čistotný králíček "zvlčí" a nemístně bobkuje a značí vše, co mu přijde do cesty. Je to ale vždy individuální, ne každý králíček prožívá pubertu bouřlivě..... puberte je ale jen období, které odezní a bude lépe :)))
 

Jak se chovat v králičí pubertě?


Každý králíček je jiný a každý také jinak prožívá svoji pubertu, některý klidněji, jiný bouřlivěji. Dle mé zkušenosti samečci mívají pubertu výraznější. Pokud jim sáhnete do klece vrčí a naznačí útok, někdy mohou opravdu i kousnout. Obvykle také bobkují a někdy i čůrají mimo klec naschvál a je velmi těžké v takovém případě zůstat klidný a zachovat se "výchovně správně". Proto doporučuji se na toto období již dopředu psychicky připravit a mít na paměti, že puberta Vašeho králíčka zřejmě nemine :))) Velmi doporučuji i ve vypjatých chvílích zůstat klidný, nekřičet a králíčka v žádném případě nebít. Jediného čeho tím dosáhnete je, že ve Vás ztratí veškerou důvěru.
Já jsem měla to štěstí, že jsem prožívala s mými králíčky pubertu spíše klidnější, ale i tak se mi běžně stalo, že se po mě zejména samci ohnali, že značkovali a bobkovali všude kde mohli, hlavně, když cítili v blízkosti samičky. Je to opravdu zcela normální chování, hlavně ale mějte na paměti, že i puberta jednou králíčka přejde. Moje rady jsou velmi jednoduché. Přistupujte k němu citlivě a s pochopením, na druhé straně ale pevně a důsledně. Podobně, jako k lidskému adolescentovi :))) Respektujte, že klec je jeho teritorium a zbytečně mu do ní nesahejte a nepřerovnávejte když v ní je, nebo, než dáte ruku do klece tak na něj mluvte a jednou rukou si jej přidržte na hřbete, aby po vás "nevyjel". Bobečky mimo klec pečlivě sbírejte do záchůdku, přenášejte králíčka na záchůdek společně s bobečky, dejte mu najevo, že se Vám jeho chování nelíbí a nebudete ho tolerovat. Buďte důslední. Můžete ho za bobečky na pár minutek dát zpátky do klece, loužičky vyčistěte vodou s octem, připravte si papírovou kouli a když uvidíte nežádoucí chování tak se do něj koulí strefte - uvidíte, jak bude koukat! Měl by si pamatovat, že mu to bylo nepříjemné a neměl by způsob chování opakovat. Hlavně mu jeho nežádoucí chování netolerujte, kdybyste polevili ve výchově, časem byste se negativních návyků jen velmi těžko zbavovali. Pokud máte tu možnost, vypouštějte králičího adolescenta ven na zahradu nebo s ním choďte na procházky (na kšírkách) nebo navštivte králičí hop. Ukážete mu něco nového a odvedete jeho pozornost. Je jen na Vás a Vašem králíčkovi, jak toto období přerodu mláděte v dospělého vychovaného králíčka zvládnete, přeji Vám, abyste toto období dokázali překlenout. Pokud se budete vzájemně respektovat určitě se Vám to povede!!! 

 

Literatura

Na trhu je celá řada knih věnovaných chovu a péči o zakrslé králíky.

1.ABC genetiky drobných zvířat, autoři: Šiler, Fiedler - zde jsou popsány základy genetiky důležité pro chov králíků

2. Vzorník plemen králíků, autor: Ing. Josef Zadina - přehledný popis uznaných plemen králíků za účelem posuzování

3. Chováme králíky, autor: Dr. Alain Fournier - určeno pro chovatele králíků

4. Zakrslý králík, autorka: Monika Weglerová - knížka pro začínající chovatele králíčků

5. Encyklopedie králíků a hlodavců, autorka: Esther Verhoef-Verhallenová - nejen o králíčcích

6. Králíci, autorka: Esther Verhoef-Verhallenová, Rebo Productions, 2005 - o králíčcích

7. Zakrslí králíci, autor: Dietrich Altmann, Cesty, 1999 - o králíčcích a jejich potřebách

8. Kapesní atlas králíků, autoři: Petra Ahrens, Josef Wolters, Víkend, 2007 - přehled současných plemen králíků, informace o výstavování a posuzování. 

Připravila: Iva Šmrhová  

Diskuse

(10 komentářů)
Z poloviny nevhodné a zavádějící informace Alexandra 12. 8. 2020 00:29:28
Koberec Iva 9. 2. 2020 08:22:45
Koberec ? Monika 11. 3. 2019 00:10:16
klec Adéla 29. 10. 2018 10:45:52
Zvíře Hana 22. 10. 2018 08:58:25
  • Předchozí
  • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info