CZ SK

Zpět

Správná výživa ježků – odborné vyjádření

Přidáno: 3. 12. 2017 08:56:24 Počet shlédnutí: 1914

03 Prosinec 2017

Zajímá Vás chov ježků? Není Vám lhostejný osud ježků ve volné přírodě? Abyste mohli pomáhat, musíte vědět jak se o ježky správně postarat a jak je správně nakrmit. Proto přinášíme nový článek, od výživových specialistů společnosti Brambles Pet and Wildlife.

Správná výživa ježků – odborné vyjádření

Ježka evropského (Erinaceus europaeus) - původní druh ježka, který se vyskytuje v Británii, můžeme běžně spatřit v okolí živých plotů, v zemědělské krajině, v lesích i v městských oblastech. V průběhu roku jsou zpravidla aktivní zhruba osm měsíců a to od dubna do listopadu a v chladnějších zimních měsících hibernují ve spánku. Jelikož ježek evropský sní ve volné přírodě prakticky cokoliv, je často označován jako všežravec, nicméně největší část jeho potravy tvoří hmyz a to zejména žížaly a brouci. Ježek je obvykle noční savec a během jedné noci může zkonzumovat až 20% své tělesné hmotnosti.

brambles
Ve Spojeném království je nyní Ježek evropský uveden na seznamu ohrožených druhů zvířat. Tato skutečnost vedla ke zvýšení publicity ohledně situace ježků a k nárůstu jejich doplňkového krmení širokou veřejností. Pokud však zvířata nejsou krmena vhodnými potravinami, může to pro ně, bohužel, znamenat jen další problémy. Mezi poruchy, které jsou hlášeny u ježků chovaných v zajetí a u kterých je předpokládáno, že jsou způsobeny právě špatnou stravou, patří například metabolické kostní onemocnění (MBD), obezita nebo jaterní lipidóza (ztučnění jater). Ačkoli tyto zprávy odkazují na případy u afrických ježků chovaných v zajetí, platí totéž i pro ježka evropského, neboť fyziologie je u obou zvířat stejná.

Proč je správná strava pro ježky důležitá?

Metabolické kostní onemocnění je široký termín, který se používá k popisu poruch kostí včetně osteoporózy, osteomalacie (změkčení a oslabení kostí, které se snadno rozpadají) a křivosti (deformované kosti). Všechny jsou velmi bolestivé, a přestože existují i jiné okolnosti, jako je genetika nebo různé choroby, v mnoha případech je způsobena právě nesprávnou stravou. Toto onemocnění bylo pozorováno i u obojživelníků, plazů, ptáků a savců a společným faktorem u všech zvířat byla změna hladiny vápníku v krvi.

Vápník – hlavní minerál kostí
Hladiny vápníku v těle jsou přísně kontrolovány homeostatickými mechanismy, které kromě vápníku zahrnují dále fosfor, parathormon, vitamín D a kalcitonin. Pro udržení těchto mechanismů a tím i udržení správné hladiny vápníku v krvi je nezbytná správná strava a chovatelské postupy. 99% vápníku v těle se uchovává v kostech, aby se kosti mohly udržet silné a zdravé, zbývající 1% se nachází uvnitř intracelulárních (tekutiny uvnitř buněk) a extracelulárních tekutin (krve, lymfy, intersticiální).

Významná je rovnováha mezi vápníkem a fosforem
Důležitou součástí udržení stabilní hladiny vápníku v krvi je udržení správné hladiny fosforu, protože vápník a fosfor mají inverzní vztah, tj. zvýšení fosforu snižuje hladinu vápníku a naopak. Homeostatická kontrola se obvykle může zabývat jakýmkoli kolísáním poměru vápníku k fosforu v krvi, ale pokud existují perzistentní a chronicky vysoké hladiny fosforu, pak je tato kontrola neúčinná a v důsledku toho se pro kompenzaci vápník odebírá z kostí, což vede k MBD.

Ideální poměr vápníku k fosforu u ježka evropského je 2: 1 a dieta by měla být upravena tak, aby minimalizovala, nebo zcela vyloučila potraviny, které obsahují vysoké hladiny fosforu, což může vést ke změně hladiny vápníku v krvi.

brambles

Jak správně ježky krmit
Vzhledem k tomu, že doplňkové ježčí krmení ze strany veřejnosti stoupá, je stále více zřejmé, že nesprávná strava způsobuje u zvířat problémy a to zejména u mladých ježků během jejich růstové fáze. Stále více záchranných center a nemocnic hlásí nárůst počtu případů MBD.
Hlavní příčinou je podle nich ježčí strava s vysokým obsahem fosforu, kam spadají i mouční červi, arašídy a slunečnicová semínka. Komerčně chovaný hmyz, který je tradičně k dispozici v obchodě s potřebami pro zvířata, není jako ježčí strava vhodný, protože bylo zjištěno, že mají špatný poměr živin kvůli nadměrnému obsahu tuku a špatnému poměru vápníku k fosforu. Obchody s komerčně chovaným hmyzem prodávají potraviny s následujícími poměry vápníku a fosforu – v rozmezí 1:7 až 1:25 u moučných červů, 1:6 u arašídů a 1:7 u slunečnicových semínek. Bohužel, pokud jsou tyto suroviny obsaženy volně v mixu potravin, ježci mají tendenci vybírat jako první jedlé červy, arašídy a slunečnicová semena a teprve potom jíst i ostatní složky v potravinách. Nedávná studie prokázala množství ježků, které pozitivně koreluje s množstvím žížal na vesnicích. Přestože o poměru vápníku k fosforu u moučných červů existuje jen málo dostupné literatury, komerční dodavatel uvedl poměr
2: 1, což je také ideální poměr v potravě pro ježky.

Pozor na cukr a tuk!
Dalšími problémovými přísadami v potravě pro ježky jsou cukr a potraviny s vysokým obsahem tuku. Ježek má velmi rychlý metabolismus, který je zaměřen na trávení vysoce proteinových bezobratlých a mastné potraviny mu proto mohou způsobit obezitu a ztučnění jater, což se může velmi rychle stát život ohrožující. Jako potraviny vhodné pro ježka evropského se obvykle označují ty s obsahem tuku nižším než 15%.
Cukr není součástí přirozené stravy jakéhokoli volně žijícího zvířete a stejně jako u lidí může způsobit zubní problémy, obezitu a kardiovaskulární problémy.

Mléko ani arašídy ježkům nedávejte!
Mléko, které bylo tradičně věnováno ježkům v minulých letech, je také nevhodné, protože zvíře postrádá enzym laktázu, a proto nemůže mléko strávit a může mít za následek gastrointestinální problémy a průjem. Je zde navíc obecné pravidlo, že by ježkům neměly být v potravě podávány arašídy nebo jakákoliv zrna, protože by mohly zůstat na dásních nebo v ústní dutině, což by mělo za následek zubní problémy nebo udušení.

Rybí maso s otazníkem
Zdá se také, že je široce rozšířeno to, že by se ježkům neměly podávat ani ryby, ale z vědeckého hlediska autor článku nechápe, proč tomu tak je. Ryba je bílkovina, která bude trávena stejným způsobem jako jakýkoli jiný protein, a obecně se ryby považují za přiměřeně hypoalergenní, mohly by tedy být považovány za příznivou přísadu do stravy ježka.

Kuřecí maso jako základ
U produktů Brambles Pet a Wildlife Hedgehog jsme jako hlavní složku ponechali drůbeží maso, protože jde o velmi dobrý zdroj bílkovin s nízkým obsahem tuku. Drůbeží maso je navíc v zažívacím systému dobře snášeno a má pro zvířata mnoho výživových výhod.

brambles

Vyvážená strava pro ježky
Vzhledem k tomu, že situace ježka evropského je v Británii kritická, je povzbudivé, že veřejnost přistoupila k doplnění jeho stravy. Na trhu je pro něj ale mnoho potravy, která obsahuje škodlivé přísady, jako jsou, arašídy, slunečnice a cukr. Nevhodné je rovněž překrmování ježka červy. Jak již bylo vyloženo - je důležité vyhnout se potravinám, které obsahují velmi vysoké koncentrace fosforu a cukru – ten nemá žádnou roli v přirozeném stravování žádného zvířete, protože neposkytuje žádný skutečný výživový přínos. Je důležité, aby potraviny, kterými jsou ježci krmeni, byly nutričně vyvážené a poskytovaly vitamíny a minerály, které jsou pro zvíře přínosné. To samé platí i pro potraviny, které jsou označeny jako doplňkové. Důležitým doplňkem je například vitamin D3, protože zvyšuje absorpci vápníku v gastrointestinálním traktu.

Ohrožení ježci v přírodě.
Situace pro ježky ve volné přírodě je kritická. Potřebujeme tedy motivovat veřejnost, aby v krmení ježka pokračovala, ale je nesmírně důležité, aby byla zároveň informována o škodlivých složkách, které by neměly v ježčí stravě vyskytovat.

Brambles Wildlife – šance pro ježky
Brambles Pet and Wildlife je nová společnost, která vznikla v červnu 2017 a jejím posláním je produkce potravin pro volně žijící živočichy, které jsou pro ně přínosné a neobsahují žádná umělá barviva, příchutě nebo cukr.

brambles

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, zakrslé králíky, morčata, činčily, ježky a další mazlíčky! Kompletní sortiment pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info