CZ SK

Zpět

Výživa zakrslých králíků

Přidáno: 29. 11. 2009 10:35:00 Počet shlédnutí: 16393

29 Listopad 2009

Zde naleznete informace z oblasti výživy týkající se specifik výživy u králíčat a u dospělých králíků. Uvádíme základní, praktické informace.

Králíčata od narození do věku tří měsíců: Králíčata začínají baštit (tedy spíše ochutnávat) zhruba od desátého dne věku, v této době jsou ještě plně závislá na mateřském mléce. Baští to, co vidí u matky. Podáváme pouze suché krmivo, v případě zakrslých králíků mohu doporučit kompletní krmné granulované směsi, nám se nejvíce osvědčila MIFUMA Schaukanin (je vhodná jak pro králíčata, tak pro březí a kojící samice - zvyšuje např. produkci mateřského mléka). Dále podáváme kvalitní seno, slámu, sušené bylinky, případně vhodně vybrané pamlsky (viz níže), event. tvrdé, dobře usušené pečivo - v porci pamlsku. Nepodáváme žádné zelené krmení.

K pití dáváme pitnou vodu - tu je velmi vhodné obohatit o kapičku octa, či o některý přípravek s obsahem organických kyselin, např. Acidomid či Forticoat (okyselující účinek - dezinfekce vody, napáječky, okyselení střevního obsahu). Již naši předkové podávali do vody chovaných králíků ocet. Můžeme jej podávat každý den do pitné vody, nebo jen několik dnů v měsíci, určitě ale tak čiňte v teplém počasí.

Co se týká prevenci rozvoje kokcidiózy králíčata se ve věku cca 4 týdnů přeléčují antikokcidiky rozpuštěnými v pitné vodě a po určité době se opět přeléčí. Mnohým chovatelům se ale více osvědčil šetrnější způsob, kterým je podávání granulí s antikokcidikem, u teddy králíků či jiných zakrslíků ale ne klasických výkrmových!!! U zakrslých králíků volíme značku MIFUMA - nově OVATOR - Enterofit. Toto krmení se podává minimálně čtyři týdny, výhodné je podávat  až do 12 týdne věku králíčat. Tento postup se velmi osvědčil a i úhyny se snížily na minimum. Po 12 týdnu věku je vhodné postupně přejít na krmivo bez obsahu antikokcidik - Mifuma (nově Ovator) Krauterkanin - bylinková směs nebo toto krmení ve směsi s Mifuma (nově Ovator) Schaukanin. Jedná se o špičkové krmení ze SRN, díky kterým se chov králíků posunul na zcela novou úroveň. Do kvalitního krmiva se rozhodně vyplatí investovat. 

Velmi vhodné je u králíčat i u dospělých králíků preventivní podávání probiotik a prebitok (pokud jsou v preparátu či krmivu přítomné pro- i prebiotika hovoříme o tzv. symbiotiku. V praxi se u králíků velmi osvědčil např. Bio-lapis.  

Po odstavu králíčata prožívají poodstavový stres, jsou významně náchylní k rozvoji kokcidiózy, proto velmi pečlivě volíme podávané krmivo a věnujeme pozornost vhodně zvoleným doplňkům výživy!  

Jakými parametry se řídíme při výběru krmiva u králíčat? 

Především doporučuji kompletní krmnou směs, která plně vyhovuje fyziologickým potřebám této věkové kategorie! Upozorňuji, že ne každý výrobce umí sestavit krmení tak, aby skutečně dobře fungovalo. Krmení musí být zejména lehce stravitelné -  u králíčat nejsou ještě vyvinuty enzymy potřebné k trávení škrobu, králíčata rovněž nejsou schopna efektivně trávit vlákninu (rozpustnou i nerozpustnou). Nevstřebané látky pak mohou kvasit ve střevech a vytváří vhodné prostředí pro pomnožení nežádoucích bakterií. To je důvodem, proč králíčatům nepodáváme zelené krmivo, protože se zvyšuje riziko pomnožení patogenních a podmíněně patogenních bakterií v trávicím traktu. Ideálně zelené krmivo nepodáváme až do třetího měsíce věku.

 Další důvody zvýšené náchylnosti králíčat, o kterých možná nevíte: 

Králíčata procházejí odstavem a dochází u nich k poklesu imunitní obrany získané z mateřského mléka, dochází u nich k výměně zubů za trvalé zuby a rovněž poprvé přelínávají. Toto vše samo o sobě způsobuje u králíčat stres. Proto je důležité, abychom mláďata nevystavovali dalším, mnohdy zbytečným stresům. Nebo je alespoň snížili na co nejmenší míru. Stres mohou způsobit např. dlouhé přesuny, přeprava, pobyt v nevhodných podmínkách (hluk, otřesy, nevhodné hyg. podmínky, nedostatek krmiva, vody atp.), negativně může působit také teplotní stres. Pokud si králíčka odvážíme od chovatele, je vhodné po návratu domů umístit do předem již připravené a vybavené klece a dopřát mu dostatek klidu. Omezíme na minimum hluk, místnost nepřetápíme. Rovněž návštěvu u veterináře a očkování minimálně o pár dnů odložíme. 

 

 Výživa králíčat od věku tří měsíců do dospělosti a v dospělosti: 

Pokud jsme překlenuli rizikové období, můžeme si trochu oddechnout. Niméně i nadále věnujeme výživě zvýšenou pozornost. To platí v podstatě pro celý život králíka. Co si pod tím představit? Trávicí systém králíka je poměrně citlivý. Veškeré změny v jeho výživě musí být postupné, náhlé změny mohou vyvolat závazné zažívací poruchy a ve svém důsledku mohou vést až k úhynu králíka. 

Praktická rada při změně krmiva: Na nové krmení přecházíme vždy velmi posupně. Pokud již chovatel podávat kvalitní kompletní krmení, není třeba změny a v jeho krmení nadále pokračujeme. Pokud chceme přejít z jiného krmení např. na výše doporučenou Mifumu, je vhodné několik dnů podávat směs stávajícího a nového krmení, aby si na něj králíček měl možnost přivyknout. Samozřejmé je, že nikdy nepodáváme krmení znehodnocené (plesnivé, vlhké atdp). Dávkování volíme dle doporučení výrobce.  Pokud se náš králíček nachází ve fázi růstového spurtu, klidně mu nasypeme v případě potřeby více granulek, je to jen dočasné období a jeho potřeba krmení se postupně sníží. 

Seno je základ výživy jak králíčat, tak dospělých králíků. U sena dbáme na to, aby bylo opravdu kvalitní, pokud si ho sušíme sami, tak také dostatečně "odleželé". Velmi vhodné je podávání slámy, která představuje výborný zdroj hrubé vlákniny. Seno či slámu (nebo obojí) podáváme jako základ králíčkovi po celý rok, stále v dostatečném množství. 

 

Podávat můžeme rovněž různé pamlsky, nejlépe z ruky, aby si na nás králíček zvykl - hrachové, fazolové, kukuřičné, ovesné, ječné či jiné vločky (výborná stravitelnost - vhodné i pro mláďata), vojtěšková kolečka, závěsné hryzací hračky od JR Farm - ty jsou výborné, větvičky stromů, apod. 

Nepodáváme ve větším množství seno z vojtěšky - zařazujeme max. 1 - 2x týdně malé množství.

Dále můžeme podávat žíhanou slunečnici (pro králíky nejvhodnější) v malém množství, sušenou zeleninu např. sušenou mrkev či sušenou červenou řepu - opět v malém množství, dále kukuřici, oves nahý.. atd.

 

Co můžete podávat za druhy ovoce a zeleniny?

Záměrně na prvním místě uvádím zeleninu, protože je pro králíčka vhodnější než ovoce, které osahuje vyšší množství cukrů a ty mohou ve střevech kvasit (příčina dysmikrobie). Vašemu králíčkovi prospějete, pokud mu budete podávat natě, např. kedlubnová, mrkvová, ředkvičková, celerová, dále v menší míře čínské zelí, květák, brokolice, růžičková kapusta, mrkev, hlávkový salát, slupky z okurky. Bohužel, lidé na natě zapomínají a spíše svému králíčkovi podají kus mrkve, která je ale příliš sladká a pro zakrslé králčky je vhodná minimálně. Z ovoce podáváme jablka a hrušky, v létě můžeme nechat králíčka ochutnat jahodu či malinu. Vždy musí být vše čisté, dobře omyté, okapané a pokojové teploty (ne tedy přímo z lednice). Ovoce podáváme opravdu spíše okrajově, co králíčkovi prospěje více jsou sušené bylinky, nasušené listy jahodníku a maliníku, větvičky ovocných stromů apod. 

 

Tráva

Pro králíčka je poměrně vhodné, pokud máte možnost podávat pravidelně čerstvou, nezapařenou trávu. Nesmí být znečištěná výkaly psů, koček, takže netrháme trávu v parcích apod, kde navíc je znečištěná výfuky aut. Trhaná tráva rovněž nesmí být mokrá. Podáváme vždy jen malé množství tak, aby si králíček měl možnost na trávu zvyknout, pokud vidíme, že si králíček trávu ve svém příbytku udupal, trávu mu odebereme. Nikdy nenecháme králíčka, aby se trávou přejedl. U zakrslých králíků dáváme trávy opravdu jen malinko, králíčkovi to opravdu stačí. Základ krmení je jiný, je to kvalitní seno a granule. 

 

Bylinky, plevele

 

Co mohu velmi doporučit, obohacovat králíčkovi jeho běžný jídelníček o bylinky, můžeme volit sušené, ke kterým se velmi přimlouvám, nebo můžeme podat i čerstvé, pokud si jsme opravdu jistí našimi znalostmi! Je možné nejen zelená koření jako je např. petrželka, pelyněk, brutnák lékařský, kopr, libeček, ale i bylinky divoce rostoucí - kopřivy, řebříček a černobýl (dobromysl). Tyto byliny králíček v přírodě v případě zdravotních obtíží sám vyhledává. Také je možné v malé míře svlačec, ptačinec atp.

 

 

Větvičky

Nezapomeňte, že králíčci mají rádi i různé větvičky, které ohlodávají, vhodné jsou např. větvičky jabloní, vrby, apod. Dbejte na jejich pravidlené podávání, volit můžeme zpočátku čerstvé, později i suché (intenzivnější obrus), podáváme různé průměry větviček.

 

Vybíraví králíčci - mlsounci a problémy se zuby 

Často se na nás majitelé králíčků obracejí s otázkou, co mají dělat, když jejich králíček jí pouze některé druhy předloženého krmení a zbytek odmítá. To samozřejmě není optimální stav, ale situace je taková, že králíčci skutečně dokáží být velmi mlsní a podobně jako lidé si vybírají jen to co jim nejvíce chutná. Zbytek nechají a trpělivě čekají, až jim páníček dosype oblíbené složky krmení, nebo se jich i sami aktivně domáhají.

To může vypadat velmi zábavně, když si představíme králíčka, který bouchá mističkou o klec, nebo hlodá mříže klece, ale jen na první pohled. Pokud králíček systematicky a dlouhodobě konzumuje jen určité složky výživy, může se u něj rozvinout nedostatek některé důležité složky. Hovoříme pak o jednostranné výživě, deficitní na určitou konkrétní složku. Následkem toho může být rozvoj onemocnění souvisejícího s nevhodnou, jednostrannou výživou.

Co by měl tedy majitel mlsného králíčka dělat? Dle mého názoru je ideální postupně přejít na tvrdé granule, které jsou pro zakrslé králíčky z pohledu zdraví nejvhodnější a vytrvale je mlsounovi přimíchávat do jeho oblíbeného krmení. Postupně, někdy velmi pomalu je možné snížit méně vhodné složky krmení na minimum a naučit králíčka přijímat granule, které třeba i zprvu odmítal. U králíčků je v mnoha ohledech třeba trpělivost, zde si ji můžeme potrénovat. Jenom pro kompexnost upozorňuji, že granule Mifuma jsou velmi chutné a naprostá většina králíčků je přijímá bez problémů, to samé platí i pro granule Berkel. Tvrdé granule těchto značek králíčci někdy nechtějí jen z toho důvodu, že jsou zvyklí na měkké, extrudované granule a nechce se jim tvrdé granulky kousat. To je sice pěkné, ale nepodlehněte, protože tím, že králíček musí tvrdé granule drtit svými stoličkami si je zároveň i obrušuje, což je velmi žádoucí! Předejdete tím možným problémům s nedostatečným obrusem zubů, které může vést až k vytvoření háčků na stoličkách. Jedná se o velmi bolestivý stav, kdy již může pomoci jen zkušený veterinář. Podáváním správných granulek můžete takovýmto obtížím předejít. Pokud králíček miluje extrudované, měkké granule, podávejte mu je jako vyhledávaný pamlsek! 

 

Obezita

Zejména u zakrslých králíčků musíme hlídat přívod energie z potravy. Nadměrný přívod energie vede k rozvoji obezity a s ní souvisecím zdravotním problémům (zhoršené parametry reprodukce, horší hojení, zhoršení parametrů imunity, vyšší výskyt srdečně-cévních onemocnění atd).

Obezita snižuje průměrnou délku života. Jak tedy zabránit rozvoji obezity?

Základním krokem je podávání kvalitního kompletního krmení. Nepodávejte zakrslému králíčkovi výkrmové granule, opravdu volné granule pro zakrslé králíky - MIFUMU nebo Berkel, ty jsou osvědčené, můžete je podávat celý život králíčka a udržíte ho v dobré kondici. Pokud by se Vám zdálo, že Váš králíček opravdu trochu přibírá, můžete přejít na Berkel krauter-light, jedná se o osvědčenou odlehčenou směs, po které hmotnost králíčka půjde mírně dolů - nikdy se nesnažíme snížit hmotnost králíčka rychle!

Pochoutky podávat můžeme, ale volíme ty přírodní, z bylin, bez obsahu energie, nedáváme sušené ovoce, sušenou zeleninu, ani nadmíru vloček.

Pokud má králíček sklon k obezitě, je vhodné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, u lidí bychom doporučili např. jízdu na rotopedu, plavání, u králíčků již existuje volnočastová aktivita zvaná Králičí hop, kde se králíček opravdu může vyřádit a bude ho to bavit. Určitě ale postačí také to, pokud králíčka zaměstnáme rozestavením zajímavých předmětů po bytě a necháme ho běhat, zkoumat a očichávat. Rovněž volný pohyb po zahradě (i třeba v ohrádce) je velmi výborný.

 

Co nikdy nepodáváme

U králíčka se nezle  spoléhat na jeho přirozený instinkt, že se jedovatému vyhne. Není tomu tak. Proto je určitě namístě opatrnost.

K čemu se králíček nikdy nesmí dostat jsou klíčky z brambor (obsahují jedovatý solanin) a syrové fazole. Z bylin nesmíme nikdy podat rulík, potměchuť, ocún, kozí pysk, bolehlav, čilimník, tis červený. Pozor, např. ocůn může být přítomný v seně, proto podáváme vždy kvalitní prověřené seno s kterým jsou dobré zkušenosti! I po usušení totiž může být rostlina částečně toxická (jak pro dospělé, ale především pro králíčata do jejichž tělíček mohou farmaceuticky účinné látky z rostliny přestoupit mateřským mlékem).

Pokud chceme podat čerstvé bylinky, raději se ujistíme o svých znalostech - platí zásada, že podáváme jen takové bylinky, které dobře známe. Králíčci milují bylinky, jak čerstvé, tak sušené. Nejbezpečnější je, když králíčkovi koupíte bylinky od JR Farm, mají výborné směsi a šetrně sušené, plné vitaminů a dalších biologicky aktivních látek! 

Podmínečně vhodný je červený jetel, z důvodu, že se jedná o velmi nadýmavý druh rostliny, podáváme jen ve velmi malých dávkách a nikdy ne před květem! Tyto zkušenosti měly již naše babičky. My, dnešní chovatelé si mnohdy tyto cenné zkušenosti aktivně zjišťovat sami, pro zdraví králíků je to však skutečně nezbytné!

Připravila a na Vaše dotazy ráda odpoví Iva Šmrhová
 

Diskuse

(3870 komentářů)
Johnathan Gellibrand Johnathan 24. 1. 2021 02:50:11
Jonah Goethe Jonah 22. 1. 2021 13:19:07
Marisol Carden Marisol 17. 1. 2021 20:35:11
Lavon Gandy Lavon 11. 1. 2021 16:11:12
Betty Lamaro Betty 27. 12. 2020 13:02:00
  • Předchozí
  • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info