CZ SK

Zpět

Zakrslý teddy - poznámky k srsti a typu

Přidáno: 19. 10. 2016 07:54:00 Počet shlédnutí: 11560

19 Říjen 2016

Na prvním místě v článku zmiňujeme povahu. V článku se ale především dozvíte, jaké jsou rozdíly v srsti angory, lvíčka a teddy králíka, sami porovnáte na přiložených fotografiích, dozvíte se jaký je hlavní plemenný znak Ztd, možná Vás zaujme část věnovaná jeho typu a tvaru těla...

Zakrslý teddy - poznámky k srsti a typu


Samotné plemeno bylo šlechtěno s prvotní myšlenkou přinášet radost dětem, ale i dospělým z nevšedně vyhlížejícího, mazlivého a přítulného králíčka.

 

U zakrslých teddy je třeba na prvním místě zdůrazňovat právě jeho povahové vlastnosti - teddy králík by měl být klidný, vyrovnaný, přítulný. To je jedna z hlavních věcí, co je třeba v každém chovu, ať se jedná o novošlechtění nebo o domácí chov upevňovat. Naopak je nezbytné z chovu vyřazovat jedince, kteří tyto vlastnosti nesplňují, zejména pak agresivní jedince.

 

Výborná povaha je to, co lidé nejvíce ocení. Právě pro své mimořádné vlastnosti se zakrslý teddy s úspěchem uplatnil v sociálně-terapeutickém využití. Přesto je třeba upozornit, že teddy králík není plyšová hračka! Proto se k němu tak nikdy nechováme! Je to králík, živý tvor se svými potřebami, milý společník, který má mnoho co nabídnout. Spousta lidí si teddy králíčky oblíbila právě pro jeho výjimečnou povahu, dále pak pro krásný, na králíka poněkud netypický vzhled.

Na druhém místě je třeba věnovat pozornost srsti teddy králíka, která ho činí tolik výjimečným. Srst má být hustá, jemná, rozložena rovnoměrně po celém těle, délka srsti má dosahovat 5 - 8 cm. Uši jsou na rozdíl od angor osrstěny krátkými chlupy v horní třetině, ve spodních dvou třetinách jsou chlupy polodlouhé a přecházejí do čelenky.

 

FOTO - POROVNEJTE VZHLED a) ANGORY, b) LVÍČKA A c), d) TEDDY KRÁLÍKA

 

 

 

 

 


Čelenka - míní se jí srst na hlavě, je hlavním plemenným znakem. Výborně ji vidíte na fotografiích c), d). Čelenka musí být u dospělého králíka dlouhá. U uší se rozděluje a padá po stranách do očí králíka, vpředu přes nos dolů.Kvalita srsti nemusí být u každého jedince samozřejmostí. Záleží nejen na genetických vlohách daného jedince, ale rovněž na vnějších podmínkách, kterými je zejména výživa, vlivy okolí a zdravotní stav. Zejména je třeba dbát na kvalitu výživy v době dospívání. Nevhodnou výživou lze mnoho pokazit. Naštěstí majitelé teddy králíků obvykle berou v potaz rady chovatelů a krmí kvalitními krmivy, které pečují o srst, nebo se i sami aktivně pídí a sami začnou podávat odpovídající krmení. Na našich stránkách najdete krmiva nejčastěji podávaná pro teddy králíky - Mifuma, Ovator, Berkel, které jsou svým specifickým složením velmi vhodná.


Výše zmíněná čelenka teddy králíka je jako plemenný znak nezbytná např. na výstavě teddy králíků. Nicméně, pokud máte teddy králíčka jako Vašeho kamaráda, domácího mazlíčka, můžete srst na hlavě zkrátit. Jednak králíček lépe vidí, troufám si napsat, že je mu to i příjemnější, jednak srst časem doroste do původní délky. Srst neustále dorůstá, podobně jako u angor, s tím rozdílem, že angory je třeba stříhat, u nich se růst srsti nezastaví - u teddy králíků se zastaví. Pokud u teddy králíka srst zkrátíme nebo ostříháme, naroste obvykle ještě kvalitnější.


Na kvalitu srsti má vliv rovněž teplota okolního prostředí. Nejlepší kvalitu srsti mívají zejména ti králíci teddy, kteří jsou chovaní celoročně venku. Jejich srst je obvykle hustá, dlouhá a méně se cuchá. V bytovém chovu je vhodné alespoň nepřetápět a kvalitu srsti co nejvíce podporovat správnou výživou. V období línání je srst samozřejmě horší kvality, což je přirozené. To samé platí i pro samice po porodu, srst u nich po odstavu opět zhoustne a zkvalitní se. Pro podporu barvy u červených králíků se mi velmi osvědčilo podávání extraktu z mrkve - Mohrengoldu. U bílých a černých zase podávání mořské řasy.
 

Na co si dávat pozor u srsti teddy králíků


Ve zkratce si řekněme to, že dost častým problém u teddy králíků je nevyrovnaná délka srsti. Sami to můžete vidět na první pohled u některých zvířat - srst je podstatně kratší na zádech, nad zadními končetinami je srst naopak delší a vytváří jakýsi závoj. Dalším příkladem je kratší srst na hlavě, včetně kratší čelenky. Někdy je čelenka méně hustá než by měla být.


Co se týká délky srsti, tak ta musí být ve správném rozmezí, nesmí být ani delší, ani kratší. Pozor také na spodní část těla - břicho může mít polodlouhou srst, končetiny včak mají mít srst krátkou. Pokud jsou praporky na uších - viz obrázek angory - jedná se o plemenný znak angory, u teddy králíka toto nesmí být.


Vedle délky srsti je třeba hlídat zejména strukturu srsti, která má odpovídat teddy králíkovi. U srsti nesmí převládat charakter srsti liščí (jiné plemeno králíka), ani nesmí mít charakter srsti angory (opět jiné plemeno králíka). Důležité je, že srst se nesmí plstit. Drobné plstění známe u každého teddy králíka, zejména pak u mláďat do prvního přelínání, ale pokud se srst plstí příliš a celý život králíka, je namístě zvážiit, zda daného jedince vůbec zařazovat do chovu.Rada pro novopečené majitele teddy králíků.

Často se setkávám s tím, že již od útlého věku dvou měsíců, co si přivezou domů králíčka teddy, ho intenzivně češou a při tom mnohdy nepříjemně tahají. Velmi bych se přimlouvala k tomu, aby se pokusili postupovat co nejjemněji, aby i samotnému králíčkovi bylo česání příjemné.


Osvědčilo se mi králíčata postupně zvykat na hřeben. Nezbytností je používat hřeben s rotačními zuby, který méně tahá a na objem potom můžete použít kartáč - finišák.


U mláďat zvykám jenom velmi jemným a lehkým projetím srsti, pokud se srst někde plstí, jemně vystřihnu, pokud se mi srst celkově zdá příliš jemná, zkrátím celkově její délku, někdy jenom konečky, někdy více... Nikdy králíčka netahám a srst nevyškubávám - bohužel někdy vidím opak! Nenechávejte rovněž děti, aby česali králíčka, nebo alespoň ne bez Vašeho dohledu. Dětem mnohdy chybí cit, neuvědomí si, co může tahat a bolet.


Po jemném pročesání a hlazení následuje králíčkovi malá odměna - třeba hrachová vločka, nebo plátek sušené mrkve, pohllazení a podrbání.


Opravdu nikdy králíka při česání netahejte, nebude mít česání rád, bude se bát, utíkat Vám a i pro Vás se stane česání nepříjemným.
 

Tvar a typ těla teddy králíka


Správně tušíte, že jenom výstavní srst neudělá výstavního teddy králíka. Opravdu je třeba pročíst si celý standard plemene a zaměřit se na všechny! pozice. Nesmírně důležitý je tvar a typ těla.
Nejprve si musíme připomenout, že zakrslý teddy není dosud samostatným uznaným plemenem králíka, nýbrž probíhá jeho novošlechtění.


Připomeňme si, jaký byl počátek vzniku tohoto plemene zejména v sousedním Německu. Zprvu se teddy králíci nešlechtili tak jako klasická plemena králíků, nýbrž hlavním parametrem byl roztomilý vzhled, nedbalo se na jednotlivé barevné rázy a kresebné znaky, nýbrž se křížilo "vše se vším", aby se vytvořili vzhledově barevní, atraktivní jedinci - kříženci. Čím barevnější byli, tím lépe.


Z tohoto základu je nesmírně obtížné jenom se pokusit vytvořit jednotlivé barevné rázy tak, aby odpovídaly standardu. Přesto se našli v naší zemi chovatelé, kteří se do tohoto nelehkého úkolu pustili a jsou sdruženi v českém Klubu chovatelů králíků zakrslých teddy a teddy beranů. Výsledky jejich chovatelské práce můžete pravidelně vidět na klubových výstavách. Je to opravdu běh na dlouhou trať.

Novošlechtění se neobešlo bez přikřížení plemen zakrslých králíků, které mohli pomoci vyřešit problémy s tvarem těla (a nejenom s ním). Vybrali se výstavně úspěšní, kvalitní jedinci.
 

Pro Vaši představu můžeme jako příklad uvést následující fotografie vítězného jedince, na jedné z prvních klubových výstav, který vznikl křížením zakrslého holandského černého a zakrslého teddy s holandskou černou kresbou. Výborný tvar těla je zde velmi dobře patrný. Skippy z Ráje. 

 

Na dalším fotu vidíte výborného jedince, samičku, Ronju z Ráje z druhé generace NŠ (F2), již se začíná mírně blížit vzhledu teddy králíka, má výborný tvar těla, opět výstavně oceněný jedinec. Nezajímavá je také samotná kresba, která je poměrně přesná. 

 

 

To samé můžete vidět na následujících fotografiích, nyní u červeného barevného rázu. Simon z Drinopolu. 

 

 

A zde je vidět opět posun k typickému vzhledu teddy králíka, se zachovaným typem a tvarem odpovídajícím standardu plemene v pozici 3. (pozici 6 ponechávám stranou, zde jsou již na první pohled patrné nedostatky....) Tadeáš z Drinopolu. 

 

 

Nastínili jsme si v krátkosti, jaké hlavní nedostatky mohou být u teddy králíků a jak složitá je situace se šlechtěním jednotlivých barevných rázů. Pomoc každého chovatele bude vítána, každý se může zapojit například tím, že se bude snažit odchovávat co nejkvalitnější jedince.
 

Nicméně Vás, majitelů krásných, heboučkých teddy králíčků by se tato problematika neměla negativně jakkoli dotknout.


Pokud máte doma ne zcela výstavně dokonalého králíčka, který třeba nemá dokonalou srst, nebo má nedostatky ve stavbě těla, určitě ho milujete a berete ho jako parťáka Vás a Vašich dětí, jako člena Vaší rodiny. To je tím vůbec nejdůležitějším co nás lidi, na chovu těchto králíčků zajímá a baví. Společné sdílení radostných okamžiků.

 

Na tomto webu chceme přispět k tomu, aby se Vaši králíčci cítili dobře a aby Vy, jejich majitelé jste měli možnost vybrat pro své svěřence to nejlepší k jejich zdravému, plnohodnotnému životu.
Prohlédněte si náš web, doufáme, že pro Vás bude přínosný.
 

Použité fotografie: Angora černá - Vzorník plemen králíků, ČSCH, červení teddy králíci z mého chovu - Iva Šmrhová, CHS z Drinopolu, holandší z chovu Lindy Krajské Libánské, CHS Ráj teddíků.
 

Diskuse

(3464 komentářů)
rjlhvnxkds snaltieni 27. 5. 2020 23:32:04
Zigigoalo ebamegu 5. 5. 2020 04:43:06
drkxhxwtoq Zoxiacixalope 3. 5. 2020 12:27:58
linser kliar i Г¶gonen tastyandinteresting.be tastyandinteresting.be 3. 5. 2020 10:49:20
lek och buslandet kungalv aretenb.se aretenb.se 3. 5. 2020 08:52:03
  • Předchozí
  • Další

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Chovatelské potřeby pro TEDDY králíky, hlodavce ježky a další mazlíčky! Vše pro Vaše miláčky!

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info