CZ SK

Doporučení k chovu křečků a křečíků

0 položek

 

kreččí klub


Český křeččí klub o.s., Helena Burdejová, CHS from Bosoraaky, více na www.ceskykrecciklub.cz

Vše o křečcích - velmi obsáhlý článek pro všechny milovníky křečků a křečíků.

Koupě

Křečci nejsou levnou a snadno nahraditelnou „živou hračkou" pro děti. Naopak, mají vlastní specifické potřeby a nároky, jejichž nedodržování se odrazí na jejich zdraví a v nejhorším případě může vést i k jejich úmrtí. Tito hlodavci se dožívají v průměru 2 let a celou tuto dobu jsou odkázáni na naši péči. Při koupi si všímáme celkového vzhledu zvířete, chování (aktivní, apatický, čistí se, má zanedbaný zevnějšek), zda nemá poranění, parazity, výtok z očí nebo nosu, zda má čisté okolí řitního otvoru (znečištění znamená průjem, který může vést k úmrtí). U křečíků si dáváme pozor, abychom si nekoupili hybrida (křížence křečíka džungarského a Campbellova). Toto křížení je velmi nežádoucí, protože zanikají oba dva čisté druhy a hybridi mají sklony k nemocem (zejména cukrovce a head tiltu) a také kratší život. Křečka po příchodu do nového prostředí ponecháme v klidu, nejlépe ho necháme, aby vylezl z přepravky do ubikace sám a uvykáme ho pomalu na naši ruku až tak po týdnu. Křečkovi se věnujeme co nejčastěji, nikdy však proti jeho vůli. Nezapomínáme na potřebnou péči ani v období prázdnin či dovolené, kdy buď vezmeme křečka s sebou anebo mu zajistíme náhradní péči pokud možno v ubikaci, na kterou je zvyklý.

Přeprava

Křečka převážíme v dostatečně velké přepravce, nejlépe plastové, s dostatečným počtem větracích otvorů ve víku, s přiměřeným množstvím potravy a tekutin (lze je dodat i prostřednictvím šťavnaté potravy jako okurka, jablko apod.). V teplém počasí dáváme pozor na přehřátí. V zimě je naopak nutné přepravku dát do tašky vyplněné dekou, oblečením, ohřívací láhví apod.Ubikace
Platí, že 1 křeček = 1 ubikace! Křečci a křečíci (s výjimkou křečíků Roborovského a Campbellova) jsou samotáři, jiné křečky mohou napadat a utiskovat. Agresivní křeček může zranit nebo i zabít jiného křečka! Pro křečky je jako ubikace nejvhodnější klec či plastový box, pro křečíky terárium nebo plastový box o rozměrech nejméně 50 x 30 x 30 cm, který umístíme i s přihlédnutím k tomu, že jsou křečci noční tvorové, na klidné místo s teplotou vzduchu cca 18 – 25 °C, ne však v místnosti, kde se kouří, hrozí únik těkavých látek nebo kde teplota může klesnout dlouhodobě pod 18 °C. Ubikace nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření či teplotám nad 26 °C. Pokud jsou v ní patra z drátěných roštů, zpevníme je (propleteme) kartonem či jiným materiálem vhodným pro chůzi křečka. Základní vybavení
Domek: z netoxického materiálu (prázdná papírová krabička bez potisku nebo s potiskem z netoxických barev, dřevěný domeček bez hřebíků lepený netoxickým lepidlem). Pozor! Plast křečci někdy ohryzávají, což je nevhodné, neboť se jim mohou jeho kousky dostat do trávicího traktu a ublížit jim.
Napáječka nebo miska na vodu: vhodnější je napáječka, vodu v misce křeček snadno znečistí. Nejlepší bývá plastová napáječka s kovovou trubičkou s kuličkou uvnitř.

Mistička na potravu: keramická mistička.

Kolotoč: s průměrem min. 20 cm (15 cm pro křečíky). Kolotoč musí mít pevnou nášlapnou plochu (drátěné kolečko propleteme kartonem či jiným vhodným pevným materiálem, abychom předešli poranění.) Zcela nevhodné jsou koule na běhání!, které křečka spíše než zabaví vystresují.
Bezprašná neparfémovaná podestýlka: bezprašné hobliny, bukové štěpky, Asan. Křečka nechováme bez podestýlky, na natrhaných novinách či pilinách. Znečištěnou podestýlku měníme dle potřeby, nejméně 1x za 14 dní. Stejně tak umýváme vybavení ubikace. WC koutek či toaletu čistíme denně. Hnízdo pouze 1x za měsíc. Při čištění používáme netoxické přípravky. V případě použití dezinfekčních a čisticích prostředků dostatečně opláchneme ubikaci a vybavení pod tekoucí vodou.
Materiál na stavbu hnízda: bílé neparfémované papírové kapesníčky, nevlhčené ubrousky či toaletní papír. Zcela nevhodné jsou noviny, hadry, vata (i ta speciální pro křečky) či jiné vláknité materiály!

Voda

Křeček potřebuje nepřetržitý přístup k čerstvé čisté vodě. Měníme ji denně (znečištěnou i vícekrát denně). Používáme vodu nesycenou; nevhodná je i voda minerální, či ochucená.

Potrava

Přirozená strava křečka je složena především z obilovin a doplňována čerstvou zeleninou či ovocem (nejméně 3x týdně) a bílkovinami (nejméně 2x týdně). Jako základní krmivo je nejlepší křečkovi zakoupit již hotovou směs ve zverimexu, která je vyvážená a obsahuje potřebné množství živin a vitamínů. Základní směs pokud možno příliš často neměníme za jinou. Křečka krmíme denně, nejlépe navečer, kdy začíná být aktivní a podáváme křečkům 2 - 3 čajové lžičky (cca 10 - 15 g) směsi a křečíkům asi polovinu dávky křečka. Tučné krmivo (ořechy, slunečnice) nepodáváme příliš často kvůli vysokému obsahu tuku. Potravu, kterou si křeček uloží do zásoby, pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme staré ovoce, zeleninu a rostliny, abychom předešli jejímu zplesnivění. Zeleninu, ovoce a rostliny před podáváním důkladně omyjeme a osušíme. V dalších dvou odstavcích si můžete udělat představu o vhodnosti jednotlivých krmiv.

Vhodné krmivo

Obiloviny a obilovinové vločky: obiloviny (např. pšenice, ječmen, kukuřice, oves, rýže - vařená) jsou základní potravou křečků; Semínka: dýně, konopí seté (semenec), len, lesknice, niger, řepka olejka, sezam, slunečnice; Luštěniny: cizrna (čerstvá nebo uvařená), fazole adzuki nebo mungo (naklíčená), hrách (čerstvý, sušený, vařený), hrachové vločky, sojové vločky; Ořechy: arašídy, kaštan jedlý, kešu, kokosové plátky, lískové oříšky, ořechy piniové, pistácie, vlašské; Ostatní potraviny: burisony, extrudované pečivo, knäckerbrot, krmivo pro andulky nebo akvarijní rybičky, kukuřičné lupínky (corn flakes), ovesná kaše (řídká), pečivo (tmavé, sušené), piškoty pro psy, suchary, svatojánský chléb, těstoviny vařené či syrové, tofu; Mléčné výrobky: bílý neslazený jogurt, cottage cheese, kefír, tvaroh; Živočišné bílkoviny: bílek vařený, cvrčci (živí), granule nebo konzervy pro psy, kočky, či fretky, kobylky, krevety, kuřecí maso (vařené), mouční červi, ryba (vařená); Ovoce čerstvé nebo sušené bez pecek: banán, hrozny, hrozinky, hruška, jablko, jahoda, malina; Zelenina čerstvá, sušená nebo uvařená (bez soli): celer, cuketa, červená řepa, dýně, hlávkový salát, chřest, mrkev, okurka salátová, paprika, petržel, petrželová nať, rajče, špenát; kedluben, květák a čínské zelí nadýmají, proto by se mělo touto zeleninou krmit opatrně; Volně rostoucí rostliny: jetel, jitrocel, kokoška pastuší tobolka, kopřiva (spařená horkou vodou), len, pampeliška, ptačinec žabinec, sedmikrásky, seno, tráva, tráva pro kočky, vojtěška; Listy a větvičky ze stromů s tvrdým dřevem (ne větvičky peckovin jako třešeň, višeň, broskev): březové, bukové, lískové, jabloňové (také s květy), malinové. Nevhodné krmivo
Nepodáváme: ananas, brambory, cibuli, citrusy, cukr, česnek, houby, jadérka z jablek a melounu, kiwi, klobásy, koření, mléko, mandle, máslo, pažitku, pórek, potraviny s vysokým obsahem tuku, salám, sádlo, sůl, syrové těstoviny s ostrými okraji (mohou způsobit zranění torby), šťovík, větve jehličnatých stromů, višňové, broskvové a meruňkové pecky, zavařované nebo exotické ovoce, fazole zelené.

Rozmnožování

Krytí křečků je nutno si velice dobře zvážit, neboť mláďat muže být i 16 a každé potřebuje vhodný domov. Nekryjeme samičku mladší 3,5 – 4 měsíců či starší 1 roku a také samici, která neměla první vrh do 6 měsíců věku, neboť to představuje vážné ohrožení jejího zdraví i života. Mezi jednotlivými vrhy a odchovy mláďat jí dáme pauzu minimálně 2 měsíce na regeneraci. Nepřípustné je blízké příbuzenské křížení, křížení dvou jedinců, kteří mají stejný letální gen (najdete je na www.ceskykrecciklub.cz), a křížení křečíka džungarského s křečíkem Campbellovým (narodí se hybrid)! V rámci prevence proti geneticky podmíněným onemocněním nekřížíme křečky, u nichž hrozí riziko geneticky podmíněného sklonu k nádorům, epilepsii, head tilt a dalším chorobám. Mládě ponecháme u matky minimálně do věku 4 týdnů (samičky příp. i déle). Nejpozději v pěti týdnech oddělíme od matky a sestřiček samečky, abychom předešli velmi rizikové březosti mladých, navíc příbuzných, samiček. Zdraví
Křečka denně kontrolujeme, zejména zda nedochází k výtokům z očí či nosu, průjmu, poraněním, fyzickým změnám (nádory, hubnutí). V případě potřeby mu poskytneme odpovídající léčbu sami nebo vyhledáme odbornou pomoc u veterináře. Při nakažlivém onemocnění nebo při napadení parazity, umístíme nemocného křečka do izolace. Pokud veterinář předepíše křečkovi léky, ptáme se, jak je máme uchovávat (v chladu, chránit před světlem) a podávat, případně zda máme vynechat některé potraviny během léčby. Křečka nikdy nekoupeme!!!

Více na www.ceskykrecciklub.cz

křeččí klub

Český křeččí klub o.s., Petýrkova 1946/10, Praha 4 - Chodov, 148 00
Pro Český křeččí klub o.s. zpracovala Helena Burdejová, CHS from Bosoraaky
Tento leták je volně šiřitelný pouze v plném znění, pod podmínkou uvedení autora!
© Pod záštitou Českého křeččího klubu, srpen 2011
Použité foto: www.ceskykrecciklub.cz

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:

Výsledky ankety

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

  • Nabídka produktů pro zakrslé králíky 28%
  • Nabídka pro hlodavce (morče, činčila, osmák nebo další...) 27%
  • Nabídka pro ježky 44%

Počet hlasujících: 2127

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení