CZ SK

Chov a péče o potkany

0 položek

Jak udržet potkana v dobré zdravotní kondici?

Dbejte na zdravý jídelníček, podávejte méně kalorické pamlsky, spíše bohaté na proteiny, než cukry, vhodné jsou např. sušené krevety, další tipy najdete v levém menu. Dále jsou vhodné pamlsky bohaté na vlákninu - hrachové, fazolové, ovesné vločky.

  

Zdravé pamlsky pro potkany: Podáváme takové pamlsky, které jsou opravdu zdravé a nejsou příliš tučné, ani bohaté na cukry (med) či barviva a aromata. Nikdy nepodáváme čokoládu, pokud chceme podat něco co jíme my, vždy pečlivě zvážíme, jestli je to ze zdravotního hlediska pro našeho potkana vhodné! Je spousta vhodných dobrůtek přímo připravených pro potkany - velmi vhodné jsou - pro nás lidi trošku nepříjemné sušené potvůrky - krevety, mouční červi - ale potkánci je velmi milují! Podávat můžete i vybrané pamlsky pro psy, takové, kde je sušené kachní či jiné maso, ideálně podáváme malinkaté kousky. Zpestří stavu a zajistí na bílkoviny bohatý jídelníček. Potkánci je milují.

   

 

Co je velmi důležité, nepodávejte svému potkanovi to, co jíte Vy, zejména mimořádně nevhodné je smažené, velmi tučné jídlo, kořeněné a solené pokrmy, příliš sladké pokrmy, nikdy svému potkanovi nedávejte kousek čokolády a zamezte tomu, aby se k ní sám dostal! Dopřejte svému potkánkovi dostatek zábavy, dostatek kontaktu s Vámi a upřednostněte pohyb před přemírou odpočinku.

 

 Výbavička pro potkánka - na toto téma by se toho dalo napsat opravdu hodně, ale jako základ výbavy lze považovat:

  • kvalitní krmivo (osvědčilo se naučit na více než jeden typ krmiva - můžete míchat dva či tři druhy dohromady, samozřejmě vybíráme krmivo opravdu kvalitní, ne tu nejlevnější směsku...) ,
  • minerální kámen na zavěšení do klece, který v případě potřeby doplní cenné minerály,
  • měkoučký a pohodlný pelíšek - potkani milují závěsné pelíšky, tzv. hamaky, je lepší mít alespoň dva na střídačku. Ubikaci můžeme dále zpestřit prolézačkami, tunely atp. potkani milují zábavu a pohyb, dokáží být velmi aktivní a vynalézaví.

 

  • Dále budete potřebovat keramickou misku, napáječku (objem stačí 250 ml), záchůdek ideální rohový, který šetří místo a do něj podestýlka. Každý si asi musí vyzkoušet, co mu bude nejvíc vyhovovat,  u potkanů bývá problém se zápachem, proto je třeba hodně oblíbená BK Silica, která pachy eliminuje. Dobré jsou i bukové štěpky, nebo Best pur podestýlka je taky výborná.

          

  • upozorňuji, že potkánci velmi rádi okusují, prakticky vše co mají v dosahu, dobré je je zaměstnat a uspokojit jejich potřebu hlodat vhodnými pamslky, hračkami, přírodními materiály....můžete do klece umístit různé hlodací závěsné tyčinky, větvičky různé tloušťky, dát do klece takový pamlsek, který jim dá trochu zabrat s okusováním, dřevěné prolézačky, proutěné košíčky atp. 
  •  Na cestování je dobré mít přepravku a vhodný je postroj - vesta, která je praktická. 

 

 

Zdravotní problémy potkanů a jak na ně: 

  • Nedostatek vitaminů, celkově zhoršený zdravotní stav nebo potkan - senior - je vhodné dodávat vitaminy - Nutri Mix DH nebo Calopet pasta, rovněž je možné vitamin C nebo vitaminy skupiny B. Ideální přípravkem pro potkana - seniora je Rodicare Senior, který chutná a dodá biologicky aktivní látky tolik potřebné pro zvýšení vitality, udržení a prodloužení kvalitního života potkana

  • Nadýmání, průjem potkana - podáváme pouze rozvařenou rýži se Smectou, výborný je přípravek EnteroZoo. Toto event. obohatíme vařenou mrkví. Postupně jídelníček obohacujeme o další potraviny, ideálně kousek kuřecího vařeného masa, kousek vařené brambory, banán apod. Do vody můžeme přidat odvar z heřmánku, event. můžeme podat slabý černý čaj slazený Glukopurem. Úpravu zažívání je vhodné podpořit přípravkem s probiotiky - výborný a osvědčený je Bio-Lapis nebo Fibreplex. Pokud se nám nedaří problém zvládnout, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře. 

    

      

  • Nadváha, obezita u potkana - je relativně častým problémem, který je výsledkem nevhodného způsobu stravování. Překrmování v kombinaci s nedostatkem pohybu vede k zvýšenému hromadění tuku v těle a k jeho ukládání v tukových buňkách. Nezapomínejte, že stejně jako u lidí, také u potkanů je obezita spojená s celou řadou zdravotních obtíží, které potkánka mohou přímo ohrozit na životě. Jedná se zejména o kardiovaskulární a nádorová onemocnění. V případě nadváhy, obezity je naprosto nutná změna jídelníčku - zařadíme podstatně více hrubé vlákniny, která je obsažená v zelenině, hrachových, fazolových, ovesných vločkách, ovoci - zde pozor, podáváme ovoce s nižším obsahem cukru! U potkana se sklonem k nadváze zcela vynecháme i sušené ovoce, kde je obsah cukru koncentrovaný. Nepodáváme žádné kalorické pamlsky - piškoty, tvrdé pečivo je nevhodné pro opět vysoký obsah cukrů! Pohyb je nedílnou součástí snahy o nápravu - takže našemu potkánkovi pohyb opravdu dopřejeme a to pohyb pravidelný a vhodný. 

 

Kontaktuje nás!

Sortiment produktů neustále rozšiřujeme. Přesto, pokud v nabídce NEnaleznete co hledáte, napište o jaký konkrétní produkt se Vám jedná. Jsme schopni Vám jej zajistit od našich dodavatelů.

E-mail: iva.smrhova@seznam.cz nebo obchod@1teddy.cz

_ _ _ _ _ 

 

 

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:

Anketa

Co Vás na našich stránkách nejvíce zaujalo?

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení