CZ SK

Zpět

Správná výživa ježků – odborné vyjádření

Přidáno: 3.12.2017 8:56.24 Počet shlédnutí: 4187

03 Prosinec 2017

Zajímá Vás chov ježků? Není Vám lhostejný osud ježků ve volné přírodě? Abyste mohli pomáhat, musíte vědět jak se o ježky správně postarat a jak je správně nakrmit. Proto přinášíme nový článek, od výživových specialistů společnosti Brambles Pet and Wildlife.

Správná výživa ježků – odborné vyjádření

Ježka evropského (Erinaceus europaeus) - původní druh ježka, který se vyskytuje v Británii, můžeme běžně spatřit v okolí živých plotů, v zemědělské krajině, v lesích i v městských oblastech. V průběhu roku jsou zpravidla aktivní zhruba osm měsíců a to od dubna do listopadu a v chladnějších zimních měsících hibernují ve spánku. Jelikož ježek evropský sní ve volné přírodě prakticky cokoliv, je často označován jako všežravec, nicméně největší část jeho potravy tvoří hmyz a to zejména žížaly a brouci. Ježek je obvykle noční savec a během jedné noci může zkonzumovat až 20% své tělesné hmotnosti.

brambles
Ve Spojeném království je nyní Ježek evropský uveden na seznamu ohrožených druhů zvířat. Tato skutečnost vedla ke zvýšení publicity ohledně situace ježků a k nárůstu jejich doplňkového krmení širokou veřejností. Pokud však zvířata nejsou krmena vhodnými potravinami, může to pro ně, bohužel, znamenat jen další problémy. Mezi poruchy, které jsou hlášeny u ježků chovaných v zajetí a u kterých je předpokládáno, že jsou způsobeny právě špatnou stravou, patří například metabolické kostní onemocnění (MBD), obezita nebo jaterní lipidóza (ztučnění jater). Ačkoli tyto zprávy odkazují na případy u afrických ježků chovaných v zajetí, platí totéž i pro ježka evropského, neboť fyziologie je u obou zvířat stejná.

Proč je správná strava pro ježky důležitá?

Metabolické kostní onemocnění je široký termín, který se používá k popisu poruch kostí včetně osteoporózy, osteomalacie (změkčení a oslabení kostí, které se snadno rozpadají) a křivosti (deformované kosti). Všechny jsou velmi bolestivé, a přestože existují i jiné okolnosti, jako je genetika nebo různé choroby, v mnoha případech je způsobena právě nesprávnou stravou. Toto onemocnění bylo pozorováno i u obojživelníků, plazů, ptáků a savců a společným faktorem u všech zvířat byla změna hladiny vápníku v krvi.

Vápník – hlavní minerál kostí
Hladiny vápníku v těle jsou přísně kontrolovány homeostatickými mechanismy, které kromě vápníku zahrnují dále fosfor, parathormon, vitamín D a kalcitonin. Pro udržení těchto mechanismů a tím i udržení správné hladiny vápníku v krvi je nezbytná správná strava a chovatelské postupy. 99% vápníku v těle se uchovává v kostech, aby se kosti mohly udržet silné a zdravé, zbývající 1% se nachází uvnitř intracelulárních (tekutiny uvnitř buněk) a extracelulárních tekutin (krve, lymfy, intersticiální).

Významná je rovnováha mezi vápníkem a fosforem
Důležitou součástí udržení stabilní hladiny vápníku v krvi je udržení správné hladiny fosforu, protože vápník a fosfor mají inverzní vztah, tj. zvýšení fosforu snižuje hladinu vápníku a naopak. Homeostatická kontrola se obvykle může zabývat jakýmkoli kolísáním poměru vápníku k fosforu v krvi, ale pokud existují perzistentní a chronicky vysoké hladiny fosforu, pak je tato kontrola neúčinná a v důsledku toho se pro kompenzaci vápník odebírá z kostí, což vede k MBD.

Ideální poměr vápníku k fosforu u ježka evropského je 2: 1 a dieta by měla být upravena tak, aby minimalizovala, nebo zcela vyloučila potraviny, které obsahují vysoké hladiny fosforu, což může vést ke změně hladiny vápníku v krvi.

 

Jak správně ježky krmit
Vzhledem k tomu, že doplňkové ježčí krmení ze strany veřejnosti stoupá, je stále více zřejmé, že nesprávná strava způsobuje u zvířat problémy a to zejména u mladých ježků během jejich růstové fáze. Stále více záchranných center a nemocnic hlásí nárůst počtu případů MBD.
Hlavní příčinou je podle nich ježčí strava s vysokým obsahem fosforu, kam spadají i mouční červi, arašídy a slunečnicová semínka. Komerčně chovaný hmyz, který je tradičně k dispozici v obchodě s potřebami pro zvířata, není jako ježčí strava vhodný, protože bylo zjištěno, že mají špatný poměr živin kvůli nadměrnému obsahu tuku a špatnému poměru vápníku k fosforu. Obchody s komerčně chovaným hmyzem prodávají potraviny s následujícími poměry vápníku a fosforu – v rozmezí 1:7 až 1:25 u moučných červů, 1:6 u arašídů a 1:7 u slunečnicových semínek. Bohužel, pokud jsou tyto suroviny obsaženy volně v mixu potravin, ježci mají tendenci vybírat jako první jedlé červy, arašídy a slunečnicová semena a teprve potom jíst i ostatní složky v potravinách. Nedávná studie prokázala množství ježků, které pozitivně koreluje s množstvím žížal na vesnicích. Přestože o poměru vápníku k fosforu u moučných červů existuje jen málo dostupné literatury, komerční dodavatel uvedl poměr
2: 1, což je také ideální poměr v potravě pro ježky.

Pozor na cukr a tuk!
Dalšími problémovými přísadami v potravě pro ježky jsou cukr a potraviny s vysokým obsahem tuku. Ježek má velmi rychlý metabolismus, který je zaměřen na trávení vysoce proteinových bezobratlých a mastné potraviny mu proto mohou způsobit obezitu a ztučnění jater, což se může velmi rychle stát život ohrožující. Jako potraviny vhodné pro ježka evropského se obvykle označují ty s obsahem tuku nižším než 15%.
Cukr není součástí přirozené stravy jakéhokoli volně žijícího zvířete a stejně jako u lidí může způsobit zubní problémy, obezitu a kardiovaskulární problémy.

Mléko ani arašídy ježkům nedávejte!
Mléko, které bylo tradičně věnováno ježkům v minulých letech, je také nevhodné, protože zvíře postrádá enzym laktázu, a proto nemůže mléko strávit a může mít za následek gastrointestinální problémy a průjem. Je zde navíc obecné pravidlo, že by ježkům neměly být v potravě podávány arašídy nebo jakákoliv zrna, protože by mohly zůstat na dásních nebo v ústní dutině, což by mělo za následek zubní problémy nebo udušení.

Rybí maso s otazníkem
Zdá se také, že je široce rozšířeno to, že by se ježkům neměly podávat ani ryby, ale z vědeckého hlediska autor článku nechápe, proč tomu tak je. Ryba je bílkovina, která bude trávena stejným způsobem jako jakýkoli jiný protein, a obecně se ryby považují za přiměřeně hypoalergenní, mohly by tedy být považovány za příznivou přísadu do stravy ježka.

 

Vyvážená strava pro ježky
Vzhledem k tomu, že situace ježka evropského je v Británii kritická, je povzbudivé, že veřejnost přistoupila k doplnění jeho stravy. Na trhu je pro něj ale mnoho potravy, která obsahuje škodlivé přísady, jako jsou, arašídy, slunečnice a cukr. Nevhodné je rovněž překrmování ježka červy. Jak již bylo vyloženo - je důležité vyhnout se potravinám, které obsahují velmi vysoké koncentrace fosforu a cukru – ten nemá žádnou roli v přirozeném stravování žádného zvířete, protože neposkytuje žádný skutečný výživový přínos. Je důležité, aby potraviny, kterými jsou ježci krmeni, byly nutričně vyvážené a poskytovaly vitamíny a minerály, které jsou pro zvíře přínosné. To samé platí i pro potraviny, které jsou označeny jako doplňkové. Důležitým doplňkem je například vitamin D3, protože zvyšuje absorpci vápníku v gastrointestinálním traktu.

Ohrožení ježci v přírodě.
Situace pro ježky ve volné přírodě je kritická. Potřebujeme tedy motivovat veřejnost, aby v krmení ježka pokračovala, ale je nesmírně důležité, aby byla zároveň informována o škodlivých složkách, které by neměly v ježčí stravě vyskytovat.

Diskuse

(0 komentářů)
Žádné komentáře
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení